Urla

Urla Nerede?

İzmir’in en renkli ilçelerinden olan Urla antik çağlardan beri yerleşim alanı olarak kullanılmaktadır. Pers işgalinin ardından Roma’nın eline geçmiş ve Bizans’ın egemenliğinden sonra yerini Anadolu beyliklerinden Türkiye Selçukluları’na bırakmıştır.

Osmanlı Devleti topraklarına katılmasından sonra nihayet günümüzde Türkiye Cumhuriyeti hakimiyeti altında şirin bir ilçe olarak canlılığını sürdürmektedir.

Urla’da görülmesi gereken yerler

Denizinin ve plajlarının turistleri en çok çektiği yönü olmasının yanında Klazomenai Antik Kenti gibi tarihsel güce sahip, manzarası ile de göz kamaştıran pek çok gezilecek yeri bulunmakta. Urla Yarımadası, Karantina Adası ve Yassıca Adası da en çok tercih edilen bölümlerinden bazıları.

Güvendik Tepesi de mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Manzarasının muntazamlığı ile misafirlerine Urla’yı yukarıdan seyretme imkanı sağlıyor.

Necati Cumalı’ya ilham veren şehir, Tanju Okan’ı da etkilemiştir. Necati Cumalı Kültür Evi olarak restore edilmiş ünlü yazarın evini gezebilirsiniz.

Tarihi camileri de gezebileceğiniz bu ilçe, İzmir’in temel taşlarından biri olarak görülüyor. Tarihi, kültürel özellikleri ve etkinlikleri ile her gün daha da çok turistin ilgisini çekiyor.

Urla’ya nasıl gidilir?

Ulaşım konusunda hiç sıkıntı çekmeyeceğiniz Urla ulaşım açısından çok yönlü bir fonksiyona sahip. Karayolu ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca güzergah üzerinde iseniz tren ile ulaşım sağlama imkanınız da var.

Bağlı olduğu adalar yönünden deniz yolu ile bu şehre gelebilir, gelişmiş havalimanından yararlanarak İzmir’e hızlı ve rahat bir yolculuk yapabilir, sonunda bu güzel ilçemizi gezme fırsatı bulabilirsiniz.

Urla’nın tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları