Tekirdağ

Şirin Şehir Tekirdağ

Türkiye’nin en kalabalık 23. şehri olan Tekirdağ, Marmara Bölgesi’nin Trakya yakasında bulunmaktadır. 750.000 i geçen nüfusu ve büyük kıyı şeridi ile mis gibi havası ve yaşanılası bir şehirdir. Doğusunda İstanbul, Güneyinde Marmara Denizi ve Çanakkale, batısında Edirne, kuzeyinde ise Kırklareli bulunan bu güzel şehrimiz, gerek ılıman havasıyla gerekse verimli tarım alanları ile yaşam alanları geniş bir şehir olarak, büyümeye devam etmektedir.

Tarihçe

Tekirdağ’da ilk yerleşme Balıtepe adlı yerleşim alanında rastlanan buluntular ile keşfedilmiştir. Türklerin eline geçmeden önce Bizanslılara daha sonrasında ise Ermenilere yaverlik etmiştir. Osmanlı döneminde ise Edirne valiliğine bağlı bir sancak olan Tekirdağ Kurtuluş Savaşı ile gelen zaferin ardından Türk topraklarına katılmıştır.

Tekirdağ’da görülmesi gereken yerler

Tekirdağ’da görülmeye değer sayısız eser bulunmakla birlikte, hemen hemen Türkiye’nin her yerinde bilinen Kiraz Festivali her sene eğlenceli bir şekilde yapılan bir etkinliktir.

Müze olarak Namın Kemal’in doğduğu ev müzeleştirilerek Namık Kemal Evi Müzesi de ziyaret edilmesi gereken tarih kokan bir eserdir.

Başka bir ilginç ziyaret noktalarından biri de Macaristan’ın Avusturya’ya karşı mücadele ettiği dönemde bağımsızlık kahramanı olan Ferenc Rakoczi’nin 17. Yüzyılda Osmanlı’ya sığındığı dönemden bu yana müzeleştiren Türk evi olarak da ziyaretçilerine açıktır.

Tekirdağ’a nasıl gidilir?

İstanbul, Edirne gibi şehirlere komşu olan Tekirdağ’ Çorlu üzerinden uçakla gidilmesi mümkündür. Çorlu’da bulunan havalimanı 1998 yılında Süleyman Demirel tarafından açılışı yapılan ve Türkiye’nin her yerine uçuşları olan bir havalimanıdır. Çorlu ilçe merkezine 15km uzaklıkta olan bu havaalanını tercih etmek istemezseniz İstanbul’dan da aktarma yapmanız mümkündür.

Zira İstanbul ile Tekirdağ arasında yaklaşık 145km mesafe bulunmaktadır. Bu da ortalama hızda 1 saat 45 dakikaya tekabül edebilmektedir. Ayrıca Tekirdağ’a Türkiye’nin her yerinden otobüs ile de ulaşmanız mümkündür. Otobüs biletinizi hemen biletsec.com adresinden temin edebilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları