Söke

Söke Nerede?

Ege Denizine sahili olan ilçe Aydın ilinde yer almaktadır. 1300 lü yıllarda Aydın Bey’in Türkmen aşiretlerini buraya getirdiği ve yerleştirdiği söylenir. Osmanlı Devleti tarafından 19. ve 20. Yüzyıl yüzyıllar arasında Söke halkı Kozan, Zeytinbeli, Tarsus gibi yörelere zorunlu göç ettirilmişlerdir

El sanatları, pamukçuluk, ormancılık ve balıkçılık ile ülke ekonomisine katkı sağlamaktadır.

Söke’de görülmesi gereken yerler

Bafa Gölü: Bir ksımı Söke bir kısmı da Milas sınırlarım içinde yer almaktadır. Göl içerisinde türüne zor rastlanan balık ve kuş türleri bulunmaktadır. Bitki çrtüsü ile de dikkatleri çekmektedir. Heraklia Antik Kenti de göl kenarında bulunan Kapıkırı Köyü içindedir.

İlyas Bey Camisi: Balat köyünde yer alan İlyas Bey Camisi Menteşeoğullarından İlyas bey tarafından yaptırılmıştır. Caminin içi ve dışı milos kentinden alınan mermer taşları ile yapılmıştır.

Güllübahçe Priene Antik Kenti: Sarp bi kaya üzerine kurulmuş olan 370 metre yükseklikteki antik kent günümüze kadar sağlamlığını korumuş. Bu kadar yüksekte olması şehri izlemenizi sağlıyor.

Myous Antik Kenti: Söke-Milas karayolu üzerinde yer alan bu antik kent zamanında sıtma hastalığının yagınlaşması nedeniyle terk edilmiştir. Göç esnasında şehirde bulunan tarihi eserler ve var olan her şey götürülmüştür. Myous Yunanca faresi bol anlamına gelmektedir.

Söke’ye nasıl gidilir?

Demiryolu ile ulaşımın mümkün olduğu ilçeye her gün İzmir – Söke istasyonları, Denizli-Nazilli-Aydın-Söke istasyonları arasında düzenlenen tren seferleri ile ulaşılabilir. İzmirden otobüs ile ulaşım sağlandığı gibi Aydın’dan minibüsle de ulaşım sağlanabilir.

Söke’nin tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları