Sinop

Yeşil ve Mavinin Buluşma Noktası – Muhteşem Sinop

Boztepe burnu ve yarım adası üzerine kurulmuş olan Sinop; Atatürk’ün harf inkılabını hayata geçirdiği aydın bir kentimizdir. Hitit, Frig, Lidya, Pers, Roma, Bizans, Selçuklu, Candaroğlu ve Osmanlı dönemlerine ev sahipliği yapmış olan bu kent Diojen’in doğduğu yer olarak bilinir. Sinop’a ilk yerleşildiği zaman Tunç Çağına dayanmaktadır. Muhteşem doğal güzelliklere sahip Sinop aynı zamanda doğal bir liman kentidir.

Sinop’un ilçelerini sıralayacak olursak; Ayancık, Boyabat, Dikmen, Durağan, Erfelek, Gerze, Saraydüzü, Türkeli’dir.

Sinop’da görülmesi gereken yerler

Gezilecek yerler konusundan bahsedecek olursak şöyle sıralayabiliriz: Roma; Bizans; Selçuklu; Osmanlı eserlerini barındıran Sinop Arkeoloji Müzesi, Sinop Kalesi, tarihi Sinop cezaevi, Bizans mimarisinin Sinop’taki kalıntısı M.Ö. 666 yılında yapılmış olan Sinop Balatlar Kilisesi, Alâeddin Keykubat’a ait olan Alâeddin Camii gezilecek başlıca önemli yerlerdir.Bunların yanı sıra doğasıyla insanı büyüleyen bir yapıya sahip olan Sinop’a gittiğinizde mutlaka İnce Burun’a gitmenizi tavsiye ediyoruz. Başlıca görülmeye değer doğal bölgeleri sıralayacak olursak;- Babaçay kanyonu,- Boyabat kaya mezarlığı,- Hamsilos koyu,- Karakum plajı,- İnaltı mağarası,- Erfelek şelaleleri,- Akgöl,- Sarıkum plajı gölü,- Son zamanlarda kumunun bazı hastalıklara iyi geldiği söylenen Sinop Mobil ve Kurucuk köyü,- Güzel bir piknik alanı ve denize girmeye müsait bir bölge sayılan Akliman.Buralar mutlaka görülmesi gereken yerlerdir fakat size bir tavsiyede daha bulunalım; eğer Sinop’un köylerine gitmeyi düşünürseniz mutlaka bir bilenle yola çıkın; çünkü dağ yolları çok çatallıdır ve kaybolma riski çok fazladır. Aynı zamanda vahşi orman hayatı da devam etmekte olduğu için asla bilen kişiler olmadan yola çıkmayın.

Sinop’a nasıl gidilir?

Sinop’a karayolu, havayolu ve denizyolu ile ulaşmak mümkündür. Tüm seyahat severleri ve doğa tutkunlarını buraya bekliyoruz. Bu muhteşem maviyi ve yeşili kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları