Şanlıurfa

Peygamberler Şehri “Şanlıurfa”

Hem dini hem de milli olarak çok değerli olan bu şehir 2 milyona yakın bir nüfusa sahip olan büyükşehirdir. Coğrafi bölge olarak ülkemizin Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan şehir Mardin ve Gaziantep gibi iki önemli şehre komşu olup aynı zamanda da Suriye ile sınır bölgededir.

Özellikle Arap ülkelerine yakın olmasıyla Arap ırkı daha baskın olmakla birlikte birçok değişik ırktan insanların birlikte yaşadığı hoşgörülü ve uyumlu bir şehirdir. Tarihi çok eski yüzyıllara dayanan Şanlıurfa İbrahim peygamber ve Eyüp peygamberin doğduğu şehir olduğu söylenir.

Şanlıurfa’da görülmesi gereken yerler

Bunun yanında birçok önemli ülkelerin imparatorlukların kurulduğu bu şehir o zamanlardan çok anıt, eser, mabet ve eski yapıtlar geride bırakmıştır. En son Osmanlı imparatorluğu hâkimiyetine girerek en önemli şehirlerinden olmuş daha sonra Kurtuluş savaşı zamanında şehirdeki insanların mücadeleleri sayesinde ‘Şanlı’ unvanını almıştır.
Her zaman özel bir şehir olma ayrıcalığını taşıyan Şanlıurfa en çok yerli ve yabancı turistlerin hem dini hem de çok eski ve önemli bir şehir olduğu için eski yapıtları ve turistik yerleri görmek için geldikleri bir şehirdir.

Mutlaka görülmesi gereken yerleri; öncelikle İbrahim peygamberin kutsal balıklarıyla ünlü olan Balıklıgöl, daha sonra ilk insanların yaşadığını gösteren mağara yapıtları olan Göbeklitepe, Harran, Selahaddin Eyyubi Camii’dir.

Türkiye’nin en önemli tarihi camilerinden Ulucami, Mevlid-i Halil Cami, Roma imparatorluğuna ait olan Şuayb Şehri ve Hz.Eyüp Peygamberim Makamı gibi ve daha birçok eski kültürlere ait yapıtlarıyla Şanlıurfa tam anlamıyla dünyanın en yaşlı ve en eski tarihine sahip şehirlerindendir.

Şanlıurfa’ya nasıl gidilir?

Bu kadar önemli ve tarihi bir şehri görmek istiyorsanız özellikle otobüslerle kara yolu ulaşımından yada uçaklarla hava yolundan rahatlıkla gelebilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları