Rize

Yeşil Vadi Rize

Muhteşem doğa harikası, fıkraların konusu, yaylaların hası ile Karadeniz bölgesinin meşhur ili Rize, Türkiye’ de her alanda ünlü insanların memleketi olmakla da adını duyurmuştur.

Ülkemizde herkesin hayatında bir kere de olsa görmek istediği bu yeşil şehir, bitki örtüsü sebebiyle tarihini bile gizlemektedir. Arkeolojik kalıntılara ulaşılamamakla beraber, bilinen ilk kalıntılar MÖ 714 yılına aittir.Karadeniz’ e kıyısı olması vesilesiyle tarihte denizci kolonilerin gözdesi olduğu gibi, MS ilk yıllardan 200’ lü yıllara kadar “Laz” lar kavminin bu bölgede yaşadığından bahsedilmektedir. Osmanlılar döneminde buraya “Çepniler” in yerleşmesi ile bölgede Türkçe konuşulmaya başlamış, hala bu soyadına sahip aileler bulunmaktadır.Cumhuriyet döneminde, 1936 tarihinde Pazar ilçesi ile tek ilçeli bir il olmuştur. Doğu Karadeniz bölgesinde yer alan Rize halkının 3’ te 1’ i şehirde değil, kırda yaşar. Bu da ilimizin çok verimli bitki örtüsünden ve ormanlarından kaynaklanmaktadır.

Rize’de görülmesi gereken yerler

Hem yaylaları ve doğa harikası dereleri ile turizmden, hem de hayvancılık ve tarımdan gelir elde eden halk, çalışkanlığı ile bilinir. Tüm dünyaya çay ihracatının büyük kısmı bu ilimizden sağlanır. Son dönemde kivi üretimi ile de ön plana çıkmaktadır. En önemli özelliklerinden biri yaz kış her an yağmur yağabilir ve nem oranı yüksektir.Hamsi, muhlama, laz böreği, anzer balı, turşu kavurması en lezzetli burada yenir. Anzer, Ayder, Çamlıhemşin, Ovit, Çat, Çiçekli yaylaları, bulutları ayaklarınızın altına alacağınız, yazın size mont giydiren yerlerdir. Hazır oralara gitmişken Zil Kale’ ye de çıkıp, Fırtına deresinde rafting yapmayı da unutmayın.

Rize’ye nasıl gidilir?

Trabzon havaalanından, karayolundan her yerden ulaşım sağlanabileceği gibi, limanı sayesinde deniz ticareti de yapılabilmektedir. Birçok siyasetçi, başbakan, cumhurbaşkanı, sanatçı bu yeşilde doğmuştur. Durduğu yerde duramayan Rize halkı, misafirperverliği ile ün salmıştır.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları