Mersin

Cennet İle Cehennem Arasındaki Sınır

Liman kenti denilince baş sırada gelen Mersin Türkiye’nin güney kıyılarında bulunan ve büyüleyici doğası ile gözleri üzerine toplamayı başaran bir ilimizdir. Bakır ve cilalı taş devrine kadar uzanan tarihi ile birçok kültüre ev sahipliği yapmıştır.

Denize kıyısı olması nedeniyle yaşayan farklı medeniyetlerin ve bu medeniyetlerin kültürlerini çevre yerlere yayması oldukça kolaylaşmıştır. Şehirde yapılan kazılarda çıkan tarihi eserler sadece Mersin’de değil bu şehre yakın olan birçok ilde de çıkarılmıştır.

Mersin iklim konusunda oldukça nazik davranmıştır. Yazın sıcak olan günler kışın ise yağışlı ve ılık geçer. Şehrin bu denli yumuşak bir havaya sahip olması tarıma da yansımıştır. İkliminden dolayı Mersin’de üretilen Anamur muzu dünya çapında oldukça fazla ilgi görmektedir.
Ayrıca bölgede üretilen tropikal meyvelerde son zamanlarda oldukça sık ekilmeye başlanmıştır. Şehirde bulunan Mersin Üniversitesi, Çağ Üniversitesi ve Toros Üniversitesi öğrencileri ile şehre dinamik bir hava sağlamaktadır. Mersinde bulunan limanlar ekonominin büyük bir kısmını oluşturur. Fabrikalarda üretilen ürünler ya da yetiştirilen ürünler bu limandan dış ülkelere gönderilir.

Mersin’de görülmesi gereken yerler

Turizm konusunda da kendini oldukça fazla geliştirmiş olan Mersin keşfedilmeyi bekleyen birçok yapısı ile kapılarını ziyaretçilerine açmış durumdadır. Şehirde bulunan tarihi yapılar ve doğal güzellikler ziyaretçilerin ilgi odağıdır.

321 kilometre sahili ile uzun bir kıyıya sahip olan Mersin deniz turizmi konusunda da oldukça büyük işlere imza atmaktadır.

Şehrin en önemli doğal güzelliği olan Cennet ve Cehennem mağaraları en çok ziyaret edilen doğal güzellikler arasındadır. İlginç oluşumları ve ürpertici çukurları ile görülmeye değer bu yapıların haricinde turizmi canlandıran diğer yapılar ise Kehf Mağarası, Anemurium tarihi kalıntıları, Kleopatra Kapısı olarak sayılabilir.

Mersin’e nasıl gidilir?

Mersin’e ulaşmanın en kolay yolu Adana’da bulunan Şakirpaşa Havaalanını kullanarak şehre ulaşmaktır. Ayrıca karayolu ve tren yolu ile ulaşım sağlanırken deniz otobüse ve feribot seferleri ile de yolcu taşınmaktadır.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları