Kütahya

Şehir Ege Bölgesinin iç batı tarafında yer alıp tarih bakımından çok zengin bir uygarlığa sahiptir. Kütahya bölgesine yerleşip uzun süre kaldığı bilinen en eski uygarlıklardan biri Hititlerdir. Zengin maden yatakları eski çağlardan beri kullanılmakta bölgeye önem kazandırmaktadır.

Eski çağlarda edinilen bilgiye göre şehrin adı “koti” şeklinde geçmektedir. Şehrin adının Türkler tarafından şimdiki adın verildiği bazı eski kaynaklardan edinilen bilgiler arasındadır.

Kütahya’da görülmesi gereken yerler

Şehrin gezilip görülecek birçok tarihi yeri vardır bunlar arasında Kütahya Kalesi, saat kulesi, Zafer tepe Anıtı, Dumlupınar Şehirliği ve Kütahya evleri bunların başta gelenleridir.Aynı zamanda Çinili Cami, Ulu Cami, İshak Fakih Cami, Kurşunlu Cami, Dönenler Mevlevi hanesi, Çini ve Arkeoloji olmak üzere 2 adet müzesi bulunmaktadır.Ayrıca Kütahya da kaplıcalar mevcut olup en ünlü olanları Eynal, Yoncalı, Ilıca, Dereli, Simav Çitgöl, Murat Dağı Kaplıcalarına da mutlaka uğranmalıdır.Bunların yanında doğal güzellikleri bulunan kentte Frig Vadisi, Domaniç Ormanlarını, Porsuk Barajı, Hıdırlık, Gölcük Yaylası, Kaşalıç Tabiat Koruma Alanı, Vakıf Çamlığı Tabiat Koruma Alanı, Mızık Çam Tabiat Anıtı, Altıntaş Ovasını da gezilip görülecek yerler arasındadır.Şehirde bir de çinicilik yaygın olarak bulunmaktadır.Gezilip görülecek yerler arasında çini satışı yapılan mağazalar, çinici ustaları yer almaktadır.

Kütahya’ya nasıl gidilir?

İstanbul’a 360 km, Ankara’ya 310 km, İzmir’e ise 334 km dir. Ayrıca Şehre çok yakın olan Eskişehir 78 kilometre, Afyon 96 kilometredir. Bursa 182 kilometre olup Bu illerden ve Tüm Türkiye den kara yoluyla Kütahya’ya çok rahat ulaşılabilmektedir.İlin tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati Biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları