Konya

İç Anadolu’ya kurulmuş Türkiye’nin en büyük yüz ölçümüne sahip şehridir Konya. Bu bölgenin en verimli yerindedir, Konya ovasının kalbinin attığı yerdir bu şehir. Antalya, Ankara, Niğde, Afyon, Aksaray gibi birçok şehrin arasında kalmış, onlara can olmuş, can suyu olmuş en güzel şehirlerimizden biridir. Güzelliği dillere destandır. Mevlana kentidir.

Hoşgörü cennetidir cennetten bir nimettir. Hz. Mevlana’nın “Gel ne olursan ol yine gel.” diye çağırdığı topraklardır bu yüce vilayet. Asırlardır Mevlevilere yurt olmuş, yuva olmuş, Mevlanaları, Şems Tebriziler’i yetiştirmiştir. Nasreddin Hoca’nın fıkralarının mekânıdır.

Konya’da görülmesi gereken yerler

Selçukluların başkenti olma özelliğini elinde bulunduran Konya, Osmanlı Devletine de bir zaman başkentlik yapmıştır. Günümüzde bu dönemlere dair hala ilk günkü tazeliğiyle diriliğiyle duran eserler şehrin içine okyanusun içine saçılmış inci taneleri gibi serpilmiş durumdadır. Halbuki bu şehrin tarihi Neolitik çağlara kadar inmektedir.
Çatalhöyük’ de yapılan kazı çalışmaları insanoğlunun yerleşime geçtiği ilk yer olma özelliğini gösterir. Ereğli ilçesinde de Hititlere kadar uzanan bir kazı çalışması vardır. Daha sonra bu dönemi Anadolu Selçukluları, Karamanoğulları ve Osmanlı devleti izlemektedir.

Şehrin tam ortasında bulunan Alaaddin Cami Anadolu Selçuklularından kalma çok önemli bir şaheser olma özelliğini taşımakta.

Mevlana müzesi’nin önemiyse hiç kimse tarafından yadsınamaz boyuttadır. Bunun yanında ikliminin karasal olması nedeniyle şehirde bitki örtüsü zayıf denecek kadar azdır. Ama bu il hem insanlarıyla, hem yemekleriyle, hem kültür hem de tarihiyle bu ülkenin en önemli şehirleri arasındadır. İl kapsamında bulunan Selçuk Üniversitesi de eğitim açısından ülkemizin en önemli eğitimhanerinden biri.
Bunların dışında etliekmeği, Tandır Kebabı, Bamya çorbası diyince de aklımıza hemen burası gelir.

Kısacası atalarımızdan bize mirastır Konya. Kıymetini bilmek, gezmek görmek, tanımak gerek.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları