Kırklareli

Kırklareli tarih öncesinden kalma birçok antik yerleşim alanlarına sahip bir il olma özelliği göstermektedir. Buzul çağının sonlarına doğru uzun bir süre bölge ve çevresi sular altında kalmıştır. Sonraki dönemlerde ise ilk yerleşen kabilelerden Trakya ismini almıştır.

Sonrasında Roma dönemi ve sonlarına doğru küçük krallıklar olarak bağımsızlıklarını sürdürebilmişlerdir. Roma ve Bizans tarafından birçok defa istila edilmesine karşın ilk kez 1363 yılında 1. Murat döneminde Osmanlı İmparatorluğu hâkimiyetine girmiştir.

Kırklareli’de görülmesi gereken yerler

Uzun bir tarihi geçmişe sahip olan bölge, gezilecek tarihi yapılar bakımından da zengindir. Bunun yanı sıra doğal güzellikleriyle de görülmeye değer illerimizden biridir.Gezilecek tarihi mekânlardan bir kaçını Kanlıgeçit Höyüğü, Pınarhisar Kalesi, Dupnisa Mağarası, Vize Kalesi şeklinde sıralanmaktadır. Kırklareli gezilmesi ve görülmesi gereken illerimizden sadece birisidir.Günü birlik turlarla bölgenin tarihi yapılarına turlar düzenlemeniz ve keyifli bir gün geçirmeniz mümkündür. Bunlardan en önemlisi şüphesiz 2 katlı 3 Mağaralı yapısıyla dikkat çeken Dupnisa Mağarasıdır.Trakya bölgesinde yer almakta olan Kırklareli, ülkemizin de Avrupa’ da kalan illerinden sadece bir tanesidir. Kuzey tarafından Bulgaristan, doğudan Karadeniz, batıdan Edirne, Güneydoğu bölgesinden İstanbul, güneyden ise Tekirdağ ile çevrelenmiş olan ilimizin trafik kodu ise, 39’dur.

Kırklareli’ye nasıl gidilir?

Ulaşım sadece özel araç ve otobüsle sınırlanmıştır. Geçmiş yıllarda demiryoluyla ulaşım mümkündü ancak günümüzde demir yolları askeri araçların ve yüklerin taşınmasında kullanılmaktadır.İlin tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati Biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları