Karasu

Karasu Nerede?

Karasu, Sakarya iline bağlı olup Karadeniz’e kıyısı olan önemli bir tatil yeridir. Genellikle her mevsim yağışlıdır, ancak iki ay gibi kısa bir zamanda yaz ayını tatilcilerinde nufüsa etki etmesiyle kalabalık bir şekilde geçirir. Halk tarım, hayvancılık ve balıkçılıkla geçinmektedir.

Karasu’nun geçmişi Frigyalılara kadar dayanmaktadır. Bu bölge Britanyalılar, Bizanslılar, Haçlılar, Danişmendliler, Anadolu Selçuklular ve en son olarakta 1322 yılında Osmanlı himayesi altına girmiştir. Karasu Kafkasya ve Balkanlar’dan gelen göçmenlere kucak açmış ve 1933 yılında ilçe merkezi olmuş, 1954 yılında ise Sakarya’nın il olmasıyla Sakarya’ya bağlı bir ilçe olmuştur.

Karasu’da görülmesi gereken yerler

Mağaraları: Manavpınarı Mağarası, Yassıgeçit Mağaraları

Sahilleri: İhsaniye köyünden itibaren Kaynarca’ya kadar uzanan 18 km’lik kesintisiz bir kumsalı bulunmaktadır. Bu kumsalın moto-kross rallisine uygun olduğu belirlenmiş ve bu yönde çalışmalar yapılarak turizme katkı amaçlanmıştır.

Gölleri ve Barajları: Darıçayırı Barajı, Akgöl, Acarlar Gölü, Küçükboğaz Gölü ve Akçagöl ilçenin önemli su kaynakları arasındadır.

Maden Deresi: İlçenin önemli bir noktasıdır. Özellikle piknikçilerin en uğrak noktasıdır. Ayrıca bölgede alabalık avcılığı yapılmaktadır.

Acarlar Longozu: Dünyanın en büyük ikinci longozudur.Longoz; su içine batmış orman anlamına gelmektedir. Tabiatın doğal güzelliklerinin bulunduğu bu alanda balık türlerinin çeşitliliğide dikkat çekmektedir.

Sakarya Irmağı: Karadenize kıyısı olan tek yer olan Karasu Sakarya Irmağı’nı da buradan 43 km’lik uzunluğuyla Karadeniz sularına aktarmaktadır.

Karasu’ya nasıl gidilir?

Otobüs ile; Adapazarı’na geldikten sonra düzenli minibüs seferleri ile ulaşım sağlanmaktadır.

Havayolu ile; İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanı’na 140 km uzaklıktadır.Yaklaşık 2 saat sürmektedir.

Karasu’nun tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları