Iğdır

Milattan önce de binlerce yıl evvel yerleşim alanı olarak kullanılan Iğdır pek çok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. İlk önce Hurriler yaşamış daha sonra yerini uzun yıllar hâkimiyet sağlayacak olan Urartular’a bırakmıştır.

Persler’in işgalinden sonra Büyük İskender’in eline geçti. Bundan sonra da Roma’nın, bölünmesinin ardından Selçuklular’ın oldu. Moğol istilası ile el değiştirdi ve sonunda Osmanlı Devleti’nin topraklarına katıldı. O tarihten bu yana, Türkiye Cumhuriyeti topraklarına katılana kadar da sırası ile İran, Rus ve Ermeni işgali altında kaldı.

Iğdır’da görülmesi gereken yerler

Başta Türkiye’nin en yüksek dağı olan Ağrı Dağı, gezmeyi seven herkesin mutlaka görmesi gereken bir doğa harikası. Zirvesinde Türkiye’nin en büyük buzulu olma özelliğini taşıyan bir takke buzulu bulundurur.Efsanevi yanları ile de ilgi çekmektedir. Türkiye’nin en yüksek anıtı olan Soykırım Anıtı Ermeni soykırımını duyurmak için yapılmış bir anıttır. Tarihin en canlı olarak karşınıza çıktığı yerlerdendir.Iğdır’da en çok karşılaşacağınız mekânlar kaleler olacaktır. Sürmeli Kalesi ve Iğdır Kalesi en ünlü olanlardandır. Eski uygarlıkların izlerine rastlayabileceğiniz ören yerleri, doğal güzelliklere ilginiz varsa tuz mağaralarını gezip görebilirsiniz.Bu güzelliklerin yanı sıra han ve kervansaraylar da bulunmaktır, hamam ve kümbetler de gezilecek yerler arasındadır.

Iğdır’a nasıl gidilir?

Tüm bu güzellikleri gezmek amacıyla Iğdır’a karayolu ile ulaşım sağlanabilir.2012 yılında açılan ve yalnızca iç hatlarda uçuşlara açık olan havalimanı ile de yolculuk edebilirsiniz.İlin tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati Biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları