Hatay

Kültürlerin Buluştuğu Şehir “Hatay”

Türkiye’nin en güney ilidir. Akdeniz Bölgesi’nde bulunmaktadır. Şehrin ortasından Asi Nehri geçmektedir. Muhteşem bir Akdeniz şehri olan Hatay gerek tarihiyle, gerek farklı din ve kültürleri buluşturmasıyla bambaşka bir yerleşim yeridir.

Yaklaşık olarak 2300 yıllık bir geçmişi olan Antakya ‘da ilk yerleşimin tarihi M.Ö 8000 yılına kadar uzanır. Büyük İskender’in komutanlarından Seleucus Nicator tarafından kurulmuştur. Eski kaynaklardan edinilen bilgilere göre, şehir dünyanın 4. Büyük kentiydi. Şehir Yavuz sultan Selim’in Mısır seferi sırasında Osmanlı egemenliğine girmiştir. 1939’da ise şehir Türk topraklarına katılmıştır.

Kültür

Çok uzun zaman bir arada yaşamayı öğrenmiş etnik yapıları, dinleri farklı birçok topluluğa ev sahipliği yapmış bu kent UNESCO barış kenti seçilmiştir. Hatay’da en büyük nüfusa sahip olanlar Araplardır. Bunların yanında Ortadoks Rumlar, Katolikler, Ermeniler şehrin çok kültürlü yapısını oluşturmaktadırlar.

İlçeleri

Belen Dörtyol, Altınözü, İskenderun, Kırıkhan, Kumlu, Erzin, Reyhanlı, Hassa, Samandağ ve Yayladağı’dır.

Hatay’da görülmesi gereken yerler

Tarihi ve turistik mekânları açısından da zengin olan ilde dünyanın ikinci büyük mozaik koleksiyonunu barındıran Hatay Arkeoloji Müze’si bulunmaktadır.

Dünya’nın ikinci büyük kumsalı Samandağ’dadır.
Her yıl 21-23 Temmuz tarihleri arasında Uluslararası Antakya Turizm ve Kültür Festivali yapılmaktadır.
Önemli bir inanç merkezi olan şehirde cami ve kiliseler de turizm açısından önemli bir yer tutmaktadır. Hıristiyanlık tarihinde büyük bir yere sahip olan şehir aynı zamanda dört büyük patriklik merkezinden biridir.

Ayrıca şehirde birbirinden görkemli kaleler de bulunmaktadır. Bakras Kalesi, Koz Kalesi, Mancınık kalesi, Payas Kalesi bunlardan yalnızca birkaçıdır.

Şehrin Uzun Çarşı’sı da gezilecek yegâne yerlerden birisidir. Önemli bir tarih örneği olan çarşı, şehrin merkezindedir.Şehrin kaplıcaları da her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilmektedir. Reyhanlı Hamamat Kaplıcaları şehrin en büyük kaplıcası olup, birçok hastalığa iyi geldiği söylenmektedir.

Hatay’a nasıl gidilir?

E-5 Karayolu ile Ankara ve İstanbul’dan ulaşım mümkündür. Mersin, adana ve Osmaniye gibi komşu şehirlerden de ulaşım kolaylıkla sağlanmaktadır.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları