Giresun

Karadenizin İncisi “Giresun”

Doğu Karadeniz Bölgesin de yer alan Giresun şehri, bir yarımada üzerine kurulmuştur. Anadolu’muzun kuzeydoğusunda yer almaktadır. Mavi ve yeşilin birbiriyle kucaklaştığı, Karadeniz’in eşsiz güzellikteki şehirlerindendir. Doğu Karadeniz bölümünde yer aldığından ötürü, çokça yağış almaktadır. Ayrıca fındığı ile de oldukça meşhur bir ilimizdir. Trabzon, Gümüşhane, Ordu, Sivas ve Erzincan illeri arasında yer almaktadır.

Şehrin hemen hemen nerede kurulduğu ve kimler tarafından iskân edildiği tartışılmaktadır. Şehir bir Miletos kolonisi olarak kurulmuştur. İsminin, yabani kiraz ağaçlarından dolayı, “kiraz diyarı” veya spartacus isyanını bastıran komutan Kerasus’tan gelmiş olabileceği rivayet edilir. Eski Anadolu tarihi araştırmalarında şehir ve kasaba tarihlerinde dil incelemeleri sonucunda bu bölgede M.Ö 2000 li yıllardan bu yana Türk varlığının mevcut olduğu belirlenmiştir.
Şehir 1937 yılında Türkmen beyi Emir oğlu Süleyman Bey tarafından fethedilerek Türk yurdu haline getirilmiştir. Eski Türklerde adı Vilayet-i Çepni’dir.

Kültür

Büyük çoğunluk eski Türkmen geleneklerine bağlıdır. Her yıl Mart ayının 14’ünde yılbaşı tutulur. Çeşitli rivayetlere göre bir takım eğlenceler yapılır. Mayıs ayının 5 ve 6’sında Hıdrellez kutlanır. Kış ayının bitip, bahar ayının güzelliklerle geldiğine inanılır. Şehrin birçok yerinde Kutsal Ocak yerleri bulunur.

Giresun’da görülmesi gereken yerler

Karadeniz’in tek adası olan Giresun Adası kıyıdan bir mil açıkta yer almaktadır. Özellikle yaz aylarında şenliklerde ziyaretçi akınına uğramaktadır.Şehrin kalesi de önemli bir turistik mekândır. Şehir merkezinde kurulmuştur. Zengin bir kültüre sahiptir. Kalede, tarihi saray kalıntıları, mağaralar ve taş kabartmalar görülebilecek yerlerdir.

Geleneksel evleri de şehrin gezebilecek tarihi yerlerindendir. Koruma altına alınmıştır. Eski ev meraklıları için harika mekânlardır.

Yaylar ise diğer turistik yerlerden biridir. Kümbet Yaylası’nda, şenlikler yapılmakta, eğlenceler düzenlenmektedir. Kasaplarda sadece kuzu eti satılmaktadır. Kulak kaya Yaylası, Melikli obası Yaylası ve Bektaş Yaylası da şehrin diğer güzel yaylalarındandır.

Giresun’a nasıl gidilir?

Giresun’a karayolu ve deniz yolu ile ulaşım mümkündür. Komşu illeri olan, Gümüşhane, Trabzon, Sivas ve Ordu üzerinden de şehre ulaşmak mümkündür.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları