Geyikli

Geyikli Nerede?

Tarihi hakkında kesin bilgi mevcut değildir. İlçeye 8-10 km mesafede konumlanan Alexandria Troas kalıntıları ilçe tarihinin M.Ö ki dönemlere teşkil ettiğini gösterir. İlçe tarihi hakkında kesin bilgilerin olmaması rivayetlere de yansır.

İlçeye ilk yerleşenler bugün “Odun Pazarı” olarak adlandırılan bölgeyi seçmişlerdir. Sonra denizden gelecek korsan saldırılarına karşı koyabilmek ve güçlü olabilmek için bugünkü Geyikli’ yi seçmişlerdir. Başka bir hikaye de ise bu ismin “Geyik Baba” dan geldiği varsayılmaktadır. Bunlar üzerine yazılı bir evrak veya vesika yoktur.

Geyikli’de görülmesi gereken yerler

Achilleus ve ordusu Truva şehrine doğru ilerleyerek karaya burada ayak basmıştır. Bozcaada ve Asos gibi tarihi ve doğal güzellikleri keşfedebileceğiniz bir coğrafi konumda yer alır. Günübirlik gidip geleceğiniz bir yerdir Geyikli.

Buraya kadar geldiğinizde Ezine’de yer alan Truva Antik Kentini de görebilirsiniz. Geyikli kış aylarında 3000 nüfus olurken yaz aylarında 12000 nüfusa sahip olur.

Geyikli’ye nasıl gidilir?

Ulaşım sağlamak için öncelikle Ezine’ye ulaşılmalıdır. Burası Balıkesir ve Çanakkale’lilerin tercih ettiği tatil alanıdır. Geyikli’ye ulaşım hava koşulları uygun olduğu sürece 12 ay devam eder. Burası Bozcaada’ya ulaşımda kilit noktadır. Kışın feribotlar buraya üç sefer düzenler. Yaz mevsiminde ise talebe göre birer saat arayla sefer düzenlenir.

Feribota aracınızla da binersiniz. Karayolu taşımacılığı ile de bölgeye ulaşım sağlanmaktadır. Genel olarak karayolunu tercih edenler özel araçlarla gelmektedir.

Geyikli’nin tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları