Erzincan

Memleket Kokusu “Erzincan”

Erzincan, Doğu Anadolu Bölgesinde tarihi İpek Yolu üzerinde kurulmuş önemli bir yerleşim yeridir. Kültürel yapısı bir tarafa turizm için doğal güzellikleri ile dikkat çekmektedir.

Yaylaları, dağları, akarsuları, gölleri ve doğal ormanları Erzincan’ın doğal güzelliğine güzellik katmaktadır. Bu doğa ortamı Erzincan’da bir takım sporların yapılmasına da olanak sağlamıştır. Dağlarında ki doğal göllere ve yaylara yürüyüş, Fırat’ta rafting, yamaç paraşütü, kampçılık, kaya tırmanışı, kano sporu, camel trophy, Tercan ve Erzincan barajlarında su kayağı ve kış sporları gibi doğal sporların yanında cirit sporu da Erzincan’da başarı ile sürdürülmektedir.

Erzincan’ın kültür varlıkları, spor ve doğal güzellikleri turizm açısından yöreye farklılık ve gelişim göstermektedir.. Etrafında dağları, ortasında bağları ve şehircilik alanında örnek uygulamaları ile görülmeye değer yerdir. Bu doğal güzelliği sosyal, kültürel ve endüstriyel tesislerle de geliştirmek Erzincan’ı daha da ileriye götürecektir.

Erzincan’da görülmesi gereken yerler

Erzincan kış turizmi için de uygun iklim özelliklerine sahiptir. Dağ sporlarının yapılacağı 3.500 metre yüksekliğinde dağlar bulunmaktadır.
Erzincan Baraj Gölü ve Tercan Baraj Gölünde su sporları yapılmaktadır.Karasu Nehrinde rafting, Küçük Çakırman Köyünde yamaç paraşütü, Esence Yedi Göllerde doğa yürüyüşü ve dağ bisikleti, kaya tırmanışı, kayak, dağ kampları, şelale buzul tırmanışı, cirit ve camel trophy diğer turizm aktivitelerini oluşturmaktadır.

Erzincan turizm potansiyelleri çeşitli turizm kullanımları açısından bakıldığında çeşitlilik göstermektedir.
Doğal piknik alanları, Girlevik Şelalesi, Bayırbağ-Değirmen önü, Pahnik Çayı ve çevresi Karakaya-Çermik, Ekşisu, Beytahtı, Mecidiye, Tercan ve Erzincan Baraj Gölü çevresi, Kemah Soğuksular gibi piknik alanları doğal güzellikleri oluşturmaktadır.
Özelikle extrem sporlar ile ilgilenen gençlerin muhakkak görmesi gereken bir yerdir.

Erzincan’a nasıl gidilir?

Eskiye oranla yollarımızın gelişen dönemde ulaşımı çok rahattır. İstanbul’dan uçak ile 2 saat otobüs ile 14 saat 1136 km’dir.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları