Erdek

Erdek Nerede?

Balıkesir ilinin tatil denince akla gelen ilçelerinden olan Erdek, Marmara Bölgesi’nin Marmara Denizi’ne doğru uzantısında bulunan Kapı dağ Yarımadası’nın körfezinde yer alan, turistik açıdan kendini geliştirmiş ve bölgenin en eski sayfiye yerlerinden biri olarak adından bahsettirmektedir.

İlk zamanlarda Arktannesos olarak adlandırılan, şimdilerde Kapı dağ Yarımadası olarak bilinen bölgede bulunmaktadır. Kuzey ve batı kısımlarında bulunan Marmara Bölgesi’ne bağı olan Marmara Adaları bulunmaktadır.

Erdek’te görülmesi gereken yerler

İlçe, eski çağlarda ve tarihte Artake adıyla bilinmektedir. Bu tarz isimleri genellikle Sitler tarafından keşfedilen illere ve ilçelere verildiği için buna dayanarak bu bölgenin de Sitler tarafından kurulduğunu söyleyebiliriz. Tarihi M.Ö. 5400’lü yıllara dayanan ilçeye, Sitlerin efsanevi krallarından biri olan Artake adı verilmiştir. Daha sonraki dönemlerde ise Erdek olarak adlandırılmıştır.

Osmanlı Döneminde ise en güzel ve açık bir şekilde Evliya Çelebi’nin Seyahatname İsimli eserinde Erdek’i tanıtmıştır. Esere göre Evliya Çelebi Erdek’e 1639 yılında ilk kez gelmiş ve burada bulunan iki katlı evlerinden, hanlarından, hamamlarından, geniş araziler üzerine ekilmiş misket üzümlerinden ve bu üzümlerle tatlandırılmış dokuz çeşit şarabından bahsetmektedir.

Erdek limanında bulunan Zeytinli Ada ve Zeytinli Ada’nın kaynar şifalı suyunun deryayla yani denizle nasıl kavuştuğundan söz etmektedir. Turizm açısından da oldukça gelişmiş ve her yıl yerli ve yabancı birçok turisti ağırlamaktadır.

Erdek’e nasıl gidilir?

Türkiye’nin her yerinden ulaşabileceğiniz Erdek, kendine yalnızca 107 km uzaklıkta bulunan Balıkesir ilinin eşsiz tatil beldelerindendir. Yine bir tatil beldesi olan Ayvalık’a 190 km, Bursa’ya ise yalnızca 117 kilometremdir.

22 Km uzaklıktaki Bandırma’dan feribot ile İstanbul’a 1 saatte ulaşmak mümkündür.Susurluk’ta bulunan tadıyla ünlü ayranınızı yudumlayabilir ve tostunuzu afiyetle yiyebilirsiniz. Her açıdan tatilin keyfini çıkarmak için Erdek’i ziyaret etmelisiniz.

Erdek’in tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları