Edirne

Güzel “Edirne”

Edirne, Marmara bölgesinin Trakya kesiminde Yunanistan ve Bulgaristan sınırlarına yakın bir şehirdir. İstanbul, Çorlu ve Tekirdağ’dan sonra Türkiye Trakyası’nın dördüncü büyük kentidir. Tunca, Arda ve Meriç ırmaklarının buluştuğu düzlükte kurulmuştur.

Şehirde karasal iklim hâkimdir. Şehir merkezi Yunanistan’a 7 km, Bulgaristan’a 17 km uzaklığındadır. Osmanlı İmparatorluğu’nun ikinci başkentidir. 92 yıl boyunca Osmanlı devletinin başkenti olmuştur. Bir zamanlar Osmanlı imparatorluğuna başkentlik yapmasından dolayı şehir han, çarşı, cami gibi tarihi eserlerle süslüdür. Tarihi eserleri sayesinde zengin bir kültüre sahiptir.

Edirne’de görülmesi gereken yerler

Edirne de, Mimar Sinan’ın “ustalık eserim” dediği Selimiye Camii, Üç Şerefeli Camii ve Eski Camii en önemli eserlerini oluşturmaktadır.

Kaleiçi’nde bulunan Hristiyan kültürüne ait İtalyan Katolik kilisesi, Kıyık ta bulunan Sveti Georgi Bulgar kilisesi ve Kirişhanede bulunan Konstantin- Helena kilisesi görülmesi gereken yerlerdendir.

Selimiye Arastası, Bedesten ve Alipaşa adlı üç tane Kapalıçarşısı vardır.
Osmanlı döneminde kullanılan Edirne Sarayı da en önemli yapıları arasındadır.
Şehir Osmanlı döneminde çini ve seramik sanatının önemli bir merkezi halindeydi. Bu nedenle şehirde gezdiğimizde pek çok binada çini sanatıyla olan süslemelerin olduğunu görebilirsiniz.

Rüstempaşa kervansarayı, ittihat ve terakki kulübü binası, Hafızağa konağı, Sarayiçi balkan savaşı şehitliği, Lozan Anıtı ve Müzesi, Taş mezarlar, Edirne Müzesi, 2.Beyazid camisi ve külliyesi mutlaka gezilip görülmesi yerlerdendir.

Edirne’ye nasıl gidilir?

Otobüs firmaları sayesinde bulunduğunuz her yerden Edirne’ye gitmeniz mümkündür. Mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerdendir. Camileri, hamamları, tarihi eserleri sayesinde özellikle turistlerin uğrak yeri haline gelmiştir.

Ulaşım açısından da sıkıntı yaşanmadığı için herkesin gidip görebileceği bir şehirdir. Eğer İstanbul’da oturuyorsanız birkaç saatte günübirlik olarak buraya gelebilir, dilediğinizce gezip dolaşabilir ve istediğiniz vakitte dönebilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları