Denizli

Horozun Başkenti “Denizli”

Birçok kişinin aklına Denizli denildiği zaman şehirde deniz var mı yok mu sorusu gelir. Denize kıyısı olmayan bu şehrin adı garip bir şekilde Denizli olarak konulmuştur. Birçok efsane arasından en çok bilineni ise suları deniz suyunu andırdığı için isminin Denizli oluşudur. Dünyanın sayılı güzellikleri arasında yer alan Pamukkale Travertenleri’nin bulunduğu bu şehir tarihi ve doğal güzellikler açısından oldukça zengindir. Oldukça fazla bitki çeşidinin yer aldığı topraklar tarıma o kadar elverişlidir ki ekime müsait olmayan alan %1’dir.

Denizli ilinin en önemli geçim kaynağı arasında hayvancılık, tarım, arıcılık ve ormancılık baş sırada yer almaktadır. Ticaret konusunda tekstil sektörünü oldukça genişleten bu şehrimiz dünyanın %80 bebek kıyafetlerinin karşılandığı dokuma fabrikalarına sahiptir. Ayrıca tarıma elverişli olan topraklarda birçok meyve kolaylıkla yetiştirilebilir. Dokuma ve metal sanayinin geliştiği bu ilde birçok ünlü markanın fabrikaları bulunmaktadır.

Denizli’de bulunan Pamukkale Üniversitesi kültürel ve genç nüfus bakımından şehre önemli katkılar sağlamıştır. Her geçen gün yeni bölümler açan bu üniversite ile öğrenci yoğunluğu arterken üniversite kampusu de oldukça geniş bir alana yayılmaya başlamıştır.

Denizli’de görülmesi gereken yerler

Denizli denilince akla ilk gelen kuşkusuz horozdur. Denizli horozu sabah saatlerinde gür ötüşleri ile oldukça meşhurdur. Hatta şehre gelen turistlerin oldukça ilgi gösterdiği hediyelik eşyalar arasında horoz figürleri yer almaktadır.

Diğer bir yandan şehrin tarihi ve doğal güzelliklerine bakılırsa turizm açısından şehre oldukça artılar kazandıran Pamukkale Travertenleri göze çarpar. Eşsiz bir güzelliğe sahip olan bu doğa harikası her yıl onlarca turistin ilgi odağı olmaktadır.
Ayrıca şehirde bulunan kervansaray ve kiliseler turistlerin ilgisini çeken diğer yerler arasındadır.
Hierapolis Antik Kenti ise tarih kokan yapılar arasında baş sırada gelmektedir.

Denizli’ye nasıl gidilir?

Şehri ziyaret etmeyi düşünen ziyaretçiler için ise şehir merkezine yakın olan Çardak Havaalanı oldukça fazla kullanılmaktadır..

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları