Huzur ve doğallık peşinde – Sarıgerme

Yaz aylarında uçsuz bucaksız yeşilliğin içinde denize karşı ayaklarını uzatmayı, buz gibi içeceğini yudumlarken dalga seslerini dinlemeyi ve güneşin sıcacık enerjisiyle yenilenmeyi kim istemez ki…
Türkiye’de yaz, deniz, güneş denildiğinde akıllara öncelikle Çeşme, Bodrum ve Antalya gelse de bugün sizlere gittiğinizde pişman olmayacağınız ülkemizin muhteşem güzelliklerinden biri olan Sarıgerme’den bahsedeceğiz. Geçen sene Fethiye ve Rodos seyahatimizden sonra sadece iki günümüzü ayırabildiğimiz ancak bu kısacık sürede doğası, havası ve denizine vurulduğumuz Sarıgerme…

sarigerme3

TATİLİNİZE UÇAKTAN İNİNCE BAŞLAYIN...
Dalaman Havaalanına araçla ortalama 10-15 dk uzaklıkta bulunan bu köy, tatilinde sakinlik ve huzur içerisinde yemyeşil doğa manzarasıyla içiçe olmak, mavi bayraklı denizde kendini serin sulara bırakmak isteyenlerin gözdesi. Dalaman ile Ortaca arasında kalan Sarıgerme’nin ismi eski bir öyküye dayanıyor. Dalaman Çayı üzerinde taşınan tomruklar taşınma esnasında denize dökülmesin diye çayın denizle bağlantısı ağ gerilerek kapatılırmış. Bölgedeki çayın ismi de “Sarısu” ymuş. Çayın isminden ve tomrukların denize dökülmesini engelleyen “Germe” işleminden esinlenilerek bölgeye Sarıgerme adı verilmiş.

sarigerme2

EGZOTİK BAHÇEDE HAVUZ KEYFİ
Tatil köyleri yerine butik otellerden vazgeçmeyen bir çift olarak internet üzerinden araştırıp bulduğumuz ancak hizmetinden kahvaltısına; dekorasyonundan konumuna fazlasıyla memnun ayrıldığımız ve sizlere de rahatlıkla önerebileceğimiz Han Butik Otel`i tercih ettik. Köyün içerisindeki otel sahile 10-15 dk yürüme mesafesi uzaklığında… Otel, köyün içerisindeki merkezi konumu, çarşıya yakınlığı nedeniyle de tatilde alışveriş yapmak, cafe ve restoranlara kolayca ulaşmak isteyenler için de tercih sebebi olabilir.

TURİSTLERİN GÖZDESİ HALK PAZARI
Çarşıda yer alan mağazalardan takılar, hediyelik ve süs eşyaları, el işlemeli örtü ve tekstil ürünleri satın alabilirsiniz. Eğer pazar günü bölgede bulunma şansınız olursa da çarşı içerisinde 18.00’e kadar kurulu olan turistlerin gözdesi halk pazarından turistik ürünler ve tekstil ürünlerinin yanı sıra bölgede yetişen doğal sebze ve meyveleri, bal çeşitlerini satın alabilirsiniz.

sarigerme44

MAVİ BAYRAKLI SARIGERME PLAJI..
Köyün içinden sahile doğru yürürken Ağustos sıcağına rağmen sizi rahatlatacak tertemiz hava ve yemyeşil doğa ile yenilenmeye hazır olun. Ne çok sıcak ne de çok soğuk olan deniz, ayaklarımızın etrafında gezinen minik balıkları izlememize fırsatı sunacak kadar da berraktı…

Deniz kenarında plajı olan otellerde konaklamayı tercih etmediğimiz için kaldığımız otelin önerisiyle yola koyulduğumuz Sarıgerme Halk Plajı, temiz ve bakımlı tesisiyle bizi fazlasıyla memnun etti.

SARÇED (Sarıgerme Çevre ve Eğitim Derneği) tarafından işletilen plaja çok erken saatte gittiğimiz için herhangi bir ücret ödemedik ancak öğrendiğimiz kadarıyla plajın günlük giriş ücreti 2,5 TL imiş . Altın kumlarla çevrili plaj gününü dinlenmenin yanı sıra sörf, yelken gibi aktivitelerle geçirmek isteyenlere sahildeki hava akımı ve suyun değişkenliği nedeniyle uygun bir zemin sunuyor. Paraşüt, kayak, dalış, kano, jet-ski gibi aktiviteler yapmak isterseniz de sahile gitmeden önce kaldığınız otelden ya da bölgedeki tur acentelerinden bilgi alarak rezervasyon yaptırmanızda fayda var.

sarigerme11

MUZ AĞAÇLARININ GÖLGESİNDE SİESTA ZAMANI!
Denizi tadını çıkartıp biraz dinlendikten sonra akşam yemeğinizi muz ağacı ve begonvillerle kaplı Han Butik Otel’in havuz başında, çarşıda taze ve lezzetli deniz ürünleri sunan balık restoranlarında, bahçe içindeki kır lokantalarında ya da sahilde bulunan otellerin a’la carte restoranlarında yiyebilirsiniz.

Çok kısa sürede bizi kendine hayran bırakan Sarıgerme bir sonraki yaz tatilimiz için şimdiden planlarımız arasında yerini aldı. Doğa, berrak bir deniz, temiz hava ve aile ortamındaki kaliteli hizmetten vazgeçemeyenlerdenseniz Han Butik Otel konaklamalı Sarıgerme turunuzu daha fazla ertelemeyin deriz.

Ulaşım notları:
Yakın bölgelere köyün içerisindeki düzenli minibüs seferleriyle ulaşım sağlayabilirsiniz. Ancak Havaalanı- Sarıgerme köyü arasındaki 10 dk lık mesafeye taksilerin standart 70 TL lik ücret aldığını da varsayarsak bölgeye aracınızla değil uçakla gelirseniz rahatça gezebilmeniz için havaalanından araba kiralamanızı öneririz.

Sarıgerme, gittiği yerle sınırlı kalmayıp çevre bölgeleri de keşfetmeyi sevenler için de ideal bir konumda. Gün içerisinde 21 km mesafedeki Dalyan’a gidip çamur banyosu yapabilir, 32 km mesafedeki Göcek’teki tekne turlarına katılarak turkuaz renkteki denizin keyfini çıkartabilirsiniz.

Dalaman Havaalanı’na uzaklık: 15 km
Ortaca’ya uzaklık: 17 km
Dalyan’a uzaklık: 21 km
Fethiye’ye uzaklık: 55 km
Antalya`ya uzaklık: 255 km
İstanbul`a uzaklık: 840 km

 

Add Comment