Bartın

Bartın batı karadeniz bölgesinde yer alan tarihi ve turistik yerleriyle batı karadenizin incisidir.1991 yılında Zonguldak ilinden ayrılarak Türkiye’nin 74. İli olmuştur.

Doğusunda Kastamonu, batısında Zonguldak, güneyinde Karabük, kuzeyinde ise Karadeniz bulunmaktadır. Bartın, Küre Dağları Milli Parkı sınırları içerisinde yer alır. Ayrıca Türkiye’de üzerinde taşımacılık yapılan tek akarsu Bartın Çayı’dır.

Tarihçe

M.Ö 14. Yüzyılda yöreye ilk yerleşenlerin Gaşkalar olduğu düşünülmektedir. Daha sonra Hititler, Lidyalılar, Persler, Makedonlar ve Romalılar bölgede bulunmuşlardır. Ardından Bizans hakimiyeti altına girmiş Türklerin anadoluya gelmesiyle Candaroğulları Beyliği’nin hakimiyeine girmiştir. Bartın iline bağlı Amasra ise 1460 yılında Fatih Sultan Mehmet dönemimnde Osmanlı hakimiyeti altına geçmiştir.

Bartın’da görülmesi gereken yerler

Tarihi Eserler: Doğal güzelliklerin yanı sıra geçmişin izlerini günümüze taşıyan eserleriyle karşımıza çıkmaktadır.Bu eserler Amasra Hamamı, Şehir Hamamı, Dervişoğlu Hanı, Taşhan, Tekkeönü Kalesi ve Amasra Kalesi’dir.Plajlar ve yat limanları: Bartına hareketlilik ve renk kazandıran yerlerdir. Kuruçaşile Limanı, İnkumu Plajı, Çakraz Plajı,Amasra Plajı, Çambu Plajı ve Amasra Limanı yer almaktadır.Camiler ve kiliseler: Yüzyıllara meydan okuyan çok sayıda camii ve kilise mevcuttur. Aya Nikolas kilisesi, Ebu Derda Türbesi, İçkale Mescidi, Şadırvan Camii, Halilbey Camii, Amasra Küçüktepe Martyriumu ve İbrahimpaşa Camii en bilinenleri arasındadır.Yaylalar ve milli parklar: Gezen Yaylası, Bartın-Kastamonu Küre Dağları Milli Parkı, Uluyayla ve Ardıç Yaylası bölgede gezilmesi gereken yerlerdir.

Bartın’a nasıl gidilir?

Bartın İstanbul’a 441 km, Ankara’ya 278 km, Bolu’ya 170 km ve Zonguldak’a 84 km uzaklıktadır.Bir çok şehirden otobüs ile ulaşım sağlanmaktadır.Ayrıca havayolu ile yolculuk yapmayı planlıyorsanız en yakın havaalanı 38 km uzaklıkta bulunan Zonguldak Saltukova Havaalanı’dır.İlin tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati Biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları