Aydın

Bir yiğit çıkar meydana, attığı her adım yeri inletir. Bir yiğit çıkar meydana, baktığı her gözde kalbi titretir. Onlar isimleriyle anılmazlar hiç. Efe’dir onların adı. Aydın Efe’si. Dosta güven, düşmana korku saçarlar. Her genç kızın gönlüne ince ince sızar ve orada ebedi yaşarlar. Yolumuz Efeler Diyarı’na, Aydın’a gidiyoruz.

Kara, hava ve deniz yoluyla rahatça ulaşabileceğiniz bir şehirdir Aydın. Şehre ilk adımı attığınız anda, şehrin rüzgarına kaptılırsınız. O sizi gideceğiniz yere götürür. Biraz Nazilli’ye savurur sizi, biraz Çine’ye. Bozdoğan’dan alır Buharkent’e kaçırır sizi. Akdeniz iklimini yaşatır teninize. Hele bir de mevsimlerden kış ise her gece yağmur damlalarıyla raks edersiniz.

Aydın’da görülmesi gereken yerler

Her gün yeni şeyler öğrenir, farklı yerler görürsünüz. Damağınızdaki Aydın lezzeti Kulak Çorbası ile açılışı yapar, Kuyu Tandırı ile taçlanır ve pelvize Tatlısı ile beyninize kazınır.

Aydın mis gibi tarih kokar. Şehir Traklar tarafından kurulmuştur ama Spartalılar’ın, Hititler’in, Lidyalılar’ın ve Romalılar’ın izlerini taşır. İlk zamanlarında adına Tralles denen şehir, 1300 yılında Aydınoğulları’nın, 1426 yılında da Osmanlı’nın eline geçer. Böylece şehir hem yeni ismini kazanır hem de Osmanlı’nın da kültürel ve tarihi mirasına ev sahipliği yapar.

Aydın’da aralarında Didyma, Magnesia ve Tralleis olmak üzere birçok antik kent bulunur. Bölgenin tarihine ışık tutan her eseri şehirdeki çeşitli etnografya müzelerinde inceleyebilirsiniz.
Tarihsel gelişiminde her yapıya sahip çıkan Aydın, camileri, külliyeleri ve kervansarayları ile sizi büyülemeye hazırdır.Aydın, tatil tutkunlarının uğrak yeri olan Didim ve Kuşadası’nı da bünyesinde barındırır.

Şehirde hediyelik eşya seçiminde deri giysiler ve mücevherat tercih edildiği görülse bile, uğruna gözlerin kör olduğu, el emeği ve göz nuru halıları, kilimleri kendiniz için tercih edeceksiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları