Amasya

Amasya ilimiz orta Karadeniz bölgesinde yer alır. Anadolu da eski yerleşim yerlerindendir. Eski zamanlarda Hititlerden başlayarak birçok uygarlığın merkezi olmuştur. İlimizin adı eski dönemlerden beri değişmeden günümüze kadar gelmiştir. Eski kayıtlarda ve kazı buluntuların da amesseia_amacia ismi olarak okunmaktadır.

Amasya ilinin ismi Pers ve Roma dönemlerinde ticaret amaçlı olarak kullanılan gümüş ve bronz sikkeler üzerinde görmek mümkündür. Amessia ismini Amasya’da doğduğu bilinen ve coğrafyanın mucidi olarak bilinen starabon, yazdığı ünlü coğrafya kitabında Amessia‘dan bu ismi takarak bahsetmiştir.

Amasya’da görülmesi gereken yerler

Yapılan arkeolojik araştırma ve bulgulara göre burada ilk yerleşme 8500 yıl öncesine dayanmaktadır. Bu dönemlerin arkeolojik yerleşim yerine ait kalıntılar halen mevcuttur. Kral kaya mezarları bu gün bile anıtsal eserler arasında yer almaktadır.

Amasya’ya gidildiğinde görülmesi gereken birçok yer vardır. Bunlar arasında yedi kuğular, minyatür Amasya müzesi, saraçhane camii, torumtay türbesi, gümüşlü camii, Hazeranlar konağı müze ev, burmalı minare cami, yörgüç paşa camii, çağlayan köprü ve birçok gezilip görülecek tarihi ve görsel güzelliklere sahip olup her yıl ziyaret edilen önemli tarihi mekândır.

Amasya’ya nasıl gidilir?

Amasya’ya Ankara yönünden gelenler Kırıkkale Çorum Amasya güzergâhını kullanabilir.

İstanbul yönünden gelenler samsun tabelasını takip ederek Merzifon ulaştıktan sonra yaklaşık 12 km kadar daha devam ettiğinizde, Amasya’ya ulaşmak için sadece 35 kilometreniz kalacak. Bu ilimize ulaşan bütün yollar dubledir. Şehrin içinden tren yolu da geçmektedir. Dilerseniz trenle de bu ilimize ulaşabilirsiniz.

İlin tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati Biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları