Altınoluk

Altınoluk Nerede?

Yeşille mavinin en güzel eşleşmesi, denizin kumun en güzeline sahip Ege Bölgesi’nin Edremit Körfez’inde yer alan Altınoluk.

Kaz Dağları’nın eteklerine kurulmuş taşı, toprağı, suyu altın kadar değerli olan, Balıkesir’in tatil beldelerinden birisidir. Doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi açıdan da eskilere dayanan bir beldedir.

Altınoluk’da görülmesi gereken yerler

Eski çağlarda sadece köy diye adlandırılan kentin bölgesindeki kısımda bulunan bölgede Rumlar tarafından kurulmuş ve Papazlık adıyla adlandırılmış beldedir. Papazlık köyüne ait ilk veriler e ise Kanuni Sultan Süleyman döneminde yapılan ilk sayımlardan bu yana ulaşılmaktadır. Buda tarihi çok eskilere dayanan bir yerleşim bölgesi olduğunu göstermektedir. Rumlar burada yaşayarak çoğalmışlar, kiliseler yaptırmışlardır.

Türk ve Rum mimarlık eserlerini, farklı kültürleri ve burada geçmiş çağlarda yaşayanların oluşturduğu eserleri içerisinde bulunduran bölge, 1991 yılında Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından kentsel sit alanı ilan edilmiştir.

Tarihi eser bakımından zengin Altınoluk köyünde 36 adet yapı tespit edilmiştir. Bunların arasında yer alan Abdullah Efendi Konağı’nın yenileme çalışmaları yapılıp faaliyete geçirilmiştir. Fakat bölgedeki diğer yapılarında yenileme çalışmalar yapılması gerekmektedir.

Antandros Antik Kentini içinde bulunduran ve her yıl kazı çalışmaları devam eden bölgede, kültürel ve tarihi zenginliklerimizden birçok örneği bir arada görmek mümkün.

Altınoluk’a nasıl gidilir?

Türkiye’nin ve yurt dışının hemen hemen her yerinden yerli ve yabancı turistleri en iyi şekilde ağırlayan beldeye ulaşmak artık daha da kolay bir hal aldı. Yaklaşık olarak kendisine 30 Km. uzaklıktaki Bostancı beldesinde bulunan Körfez Havaalanı sayesinde hem iç kesimler İstanbul, Ankara vb. gerekse yurt dışından Almanya ve çevresinden ulaşım daha da basit hale gelmiştir.Herkes deniz, kum ve güneşin tadını çıkartırken, tarihten bilgi alabileceği yerleri görmek ister. İşte tamda bu yüzden tercih edilmesi gereken bir yerdir Altınoluk.

Altınoluk’un tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati Biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları