Akçay

Akçay Nerede?

Kaz dağlarının eşsiz güzelliklerini bünyesinde taşıyan Akçay, Balıkesir Edremit ilçesinin bir beldesi olmasının yanı sıra Türkiye’nin neredeyse ilk turizm beldesi de sayılıyor. Bölge Kaz dağlarının yanı sıra Eybek ve Gürgen dağı ile çevreleniyor.

Yaz aylarında bölgeyi ziyarete gelen misafirlerin piknik alanı olarak kullandığı çay ve diğer akarsular, kurak geçen temmuz ve ağustos aylarında kururken kış aylarında su baskınlarına neden olabiliyor.

Akçay’da görülmesi gereken yerler

Bölgede yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekecek olan birçok tarihi mekân bulunurken pek çok piknik alanı da gelen misafirlere doğa ile baş başa uzun bir tatil ya da günübirlik bir gezi için uygun zemini sağlayacaktır.

İçerisinde alabalık çiftliği de bulunan Pınarbaşı, soğuk su kaynağını da bünyesinde barındırmasıyla keyifli bir piknik imkânı sunarken Şahin deresi, konaklama merkezleri ve temiz kaynak sularının yanı sıra kuşbakışı bir Altınoluk manzarası eşliğinde güzel bir piknik yapma olanağı sağlıyor.

Ayrıca bölgede Çağlayan, Han deresi, mıhlı çayı gibi piknik alanları da bulunuyor.

Bölgede bulunan tarihi mekânlar ise Tahtakuşlar Etnografya müzesi, Assos, Antandros antik kenti. Orta Asya’dan göçen Türkler hakkında çok kapsamlı bir galeri olan Etnografya müzesi yıl boyunca ziyaretçi kabul ediyor.

Akçay’a nasıl gidilir?

Otobüs kullanılarak veya özel araçlar ile Edremit’in ardından beldeye ulaşmak mümkün olacaktır. Beldeden ise Ören’e 5 km mesafe bulunuyor.

Akçay’ın tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati Biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları