Zonguldak

Zonguldak Karadeniz kıyısında bulun şehirdir, özellikle limanıyla Türkiye’nin Karadeniz ülkeleriyle arasındaki ticaretinde önemli bir yere sahiptir. Ayrıca Türkiye’nin en zengin taş kömürü madenlerini barındırır. Fakat şehir son dönemlerde gelirini tek şekilde taş kömüründen kazanması sebebi ile her geçen gün gerilemektedir.

1995 yılında Karabük ün il olması sebebi ile sanayi yönünden geri düşmesi şehirden dışarı göçü hızlandırmıştır. Şu anda halen aşırı oranda göç vermektedir. Akarsu vadileri ile yer yer derin biçimde parçalanmış olan il toprakları orta yükseklikteki dağlık alanlardan oluşur. Eğimli bir arazi yapısını içeren bir şehirdir. Zonguldak iklimi ılıman Karadeniz ikliminin altındadır.Her mevsim yağışlı ve ılık olan Zonguldak ta kurak mevsime rastlanılmamaktadır. En fazla yağış kış ve sonbahar mevsimlerinde görülür. İşte mevsimler ve gece gündüz arasında önemli bir sıcaklık farkı bulunmamaktadır.

Zonguldak’ta görülmesi gereken yerler

Zonguldak çevrende tarihi Hitiler İle başlar. Anadolu’da ilk siyasi birliği bu bölgeyi sınırları içine almıştır. Bu devirde bu bölgeye verilen isim Palladır. Hititlerden sonra Anadolu’ya ve bu bölgeye Lidya krallığı hâkim oldu M.Ö 6. asırda Pers imparatorluğu Lidya ordusunu yenerek topraklarını kendine kattı. 1071 Malazgirt savaşından sonra bütün Anadolu gibi bu bölgeyi de Anadolu fatihi ve Anadolu Türk devletinin kurucusu Selçuklu oğuzlarından Kutalmışoğlu fethetmiştir.Spor etkinlikleri avcılık bisiklet turu otla balıkçılığı dağ doğa yürüyüşü Değirmengazi ve Ereğli’de güneşli kayalı dere en önemli çağlayanları olup trekking ve piknik amaçlı olarak kullanılmaktadır.

Zonguldak’a nasıl gidilir?

Zonguldak ülkemiz karayolu güzergâhlarından geçiş yolu üzerinde değildir. İstanbul yönünden gelenler düzce sapağından girip mavi ve yeşil kıyı şeritten izleyerek Ankara’dan gidenler ise yeniçağa sapığından başlamak üzere bir orman denizinden geçerek merkeze ulaşılır.Zonguldak otobüs terminali kente 1 km uzaklıkta olup ulaşım taksi dolmuş ya da belediye otobüslerle sağlanmaktadır.İlin tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati Biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları