Yozgat

Bulutlarla Kucaklaşan Yozgat

Yaklaşık olarak 5000 yıllık bir geçmişe sahip olan Yozgat sınırları içerisinde ilk olarak Hititler medeniyet kurmuşlardır. Yine bu dönemde Hattuşaş Antik Şehri kurulmuş ve hala il sınırları içerisinde yer almaktadır. İlin ismi konusunda birçok değişik rivayet vardır ve değişerek günümüze bu isimle gelmiştir.

Geçmiş yıllarda birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan bu ilimiz, Osmanlı İmparatorluğu öncesinde Kara Tatar Türkleri ve az da olsa Moğol Topluluklarına ev sahipliği yapmıştır. Ankara, Sivas ve Samsun, Kayseri, Mersin karayolları bu il içinden geçmekte ve bu yollar uluslararası taşımacılıkta çok önemli bir rol oynamaktadır.14 ilçeden oluşmakta olan bu ilimiz Türkiye’nin 15. Büyük ili olma özelliği taşımaktadır. Ayrıca doğusu ve batısı arasında sadece 8 dakikalık bir mesafe bulunmaktadır. Oldukça genç bir nüfusa sahip olan Yozgat, 20 yaş altı nüfus oranı diğerlerine göre oldukça yüksektir. Bozok üniversitesi bu il sınırları içerisinde yer almakta ve okuma yazma oranı da yüksektir. Gelişmekte olan iller arasında yer alan ilimiz, bu konuda önceliklidir. İl içerisinde yer almakta olan antik kentler sayesinde de turistlerin dikkatini çekmekte, yöreye yaz kış turist çekmektedir. Tarıma elverişli alanların çokluğu sebebiyle öncelikli geçim kaynağı tarımdan sağlanmaktadır. Yarı kurak bir iklimi olmasından dolayı da kuru tarım yaygınlaşmış, ürün çeşitliliği azalma göstermiştir. Hayvancılık, tarımın yanı sıra yine önemli geçim kaynakları arasında yer almaktadır. Küçükbaş hayvancılık gelişmiştir ve bunun sebebi bozkırların geniş yer kaplamasıdır.

Yozgat’ta görülmesi gereken yerler

Turistik ve kültürel açıdan önemli illerimiz arasında yer alan Yozgat, antik kentleri sebebiyle de ekonomiye katkı sağlamaktadır. İle özel kebap çeşitleri de mutlaka tatmanız gereken lezzetler arasında yer almaktadır. Gezilesi bir ildir.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları