Yozgat Sorgun

Yozgat Sorgun Nerede?

İlçenin Etilere dayanan bir geçmişi bulunmaktadır. Osmanlı Kaynaklarına göre ilçenin asıl adı “Sorkun” olarak çıkmaktadır. Manası Farsçada çiçek ve söğüt ağacı olarak bilinmektedir. 1071 Malazgirt Meydan Muharebesinden sonra Türk topraklarına dâhil edilmiştir.

Türk topraklarına dâhil olduktan sonra birçok Türk boyları üzerinde yaşamını sürdürmüştür. 1926 yılında ilçe olmuştur. Köhne-i Kebir olan ismi “Sorgun” olarak değiştirilmiştir.

Yozgat-Sorgun’da görülmesi gereken yerler

Sorgun ilçesinde Şifalı su kaynakları açısından Ülkemizde en önde gelen merkezleri arasındadır. Klorlu Sülfatlı, Sodyum Klorür, Sodyum Sülfat özellikleri bulunan kaplıcalarımız vardır. Bunların başında Saray kaplıcaları önem taşımaktadır. Lokman Hekim Kaplıcası aynı şekilde bölgenin önemli kaplıcaları arasında yer almaktadır.Bunlar haricinde Osmanlı Kaplıcası, Bedirbaba Kaplıcası gibi kaplıcalar gelenlere yatak kapasiteleriyle birlikte hizmet vermektedir.

Yozgat Sorgun ilçemizde 1813 tarihinde yapıldığı anlaşılan Salih Paşa Camii bulunmaktadır. Bulunan bu caminin 1955 yılında duvarı orijinal plan bozulmadan yenileme çalışması yapılmıştır.

Ayrıca ilçede bulunan Kerkenez Yeraltı Şehri popüler olmaya başlamıştır. Alişar Höyüğü gibi bazı Höyükler bulunmaktadır. Tarihi eserler açısından zengin bir tarihi barındırmaktadır. İlçede Gelingüllü Barajı bulunmaktadır.

Yozgat-Sorgun’a nasıl gidilir?

Ankara’dan Sorgun ilçesi 246 km olup karayoluyla 4 saat 3 dakika gibi bir mesafede bulunmaktadır. Ayrıca Sivas, Çorum gibi yakın illerden de karayoluyla ulaşım rahatlıkla sağlanmaktadır. Yozgat il merkezine ise 35 km gibi kısa bir mesafede bulunmaktadır.

Yozgat-Sorgun’un tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları