Yalova

Coğrafi konumu açısından transit bir şehir olan Yalova Marmara Bölgesinin önemli illeri arasındadır. Merkez ilçesi dâhil 6 ilçe ile Türkiye’nin bir ili olmaya hak kazanmıştır. Şehrin nüfusu bulunduğu konuma ve yaşam standartlarının etkisi ile her geçen gün artmaktadır.

Marmara Denizi’ne kıyısı olan bu ilde birçok sahil yerleşkesi bulunmaktadır. Yaz tatili için oldukça sık tercih edilen bu sahil mekânlarının toprakları ise çok verimlidir. Birçok sebzenin yetiştirildiği bu toprakların bitki örtüsünü ise makiler ve ormanlar oluşturur.

Yalova’da görülmesi gereken yerler

Adeta denize kıyısı olması ve tarihi, doğal güzellikleri ile bir cenneti andıran Yalova 17 Ağustos depreminin büyük yaralar oluşturduğu bir ilimizdir. 17 Ağustos depreminde hayatını kaybeden 2 bin 504 kişinin anısına oluşturulmuş bir deprem anıtı bulunmaktadır. 17 Ağustos parkı içinde yer alan bu deprem anıtı hayatını kaybetmiş bireylerin isimlerini hatıra olarak saklamaktadır. Talihsiz depremden sonra ilin kalkınması için birçok dernek ve kuruluş faaliyete geçmiştir.Yalova’da bulunan ve turistlerin en fazla ilgisini çeken Yürüyen Köşk ise Atatürk tarafından Türk milletine bağışlanmıştır ve günümüzde müze olarak kullanılmaktadır.Görenlerin içini huzurla kaplayan Karaca Arberetumu ise birçok bitki çeşidine ev sahipliği yapmaktadır.Roma zamanından günümüze kadar uzanan Kara Kilise ise tarihin izlerini taşımaktadır.Ihlamur ağaçlarının hoş kokusunu ziyaretçilerine sunan Delmece Yaylası ise görülmeye değer bir doğal güzelliktir.

Yalova’ya nasıl gidilir?

Yalova için ulaşım oldukça kolay sağlanmaktadır. İstanbul’a yakın oluşu bu ilin işlekliğini arttırmıştır. Karayolu ve denizyolu ile kolayca ulaşımın sağlandığı ilde havayolu ile direkt ulaşım sağlanamamaktadır.İlin tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati Biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları