Van

Farklı Kültürlerin Buluştuğu Şehir

Van ili Ülkemizin Doğu Anadolu bölgesindeki en büyük ilidir. Coğrafik yapıdan sert iklimi ve doğal güzellikleri ile isminden söz ettiren bir ildir. Daha önceleri olduğu gibi ilde değişik kültürlerin bir arada olduğu topluluklar görülmektedir. Araplar, Kürtler, Ermeniler ve Türkler bir arada yaşadığı farklı şehirlerden biridir burası.

Doğusunda İran ülkesine sınırı bulunan ilin kuzeyinde Ağrı batısında Bitlis Güneyinde Hakkâri ve Siirt illeri bu kültürel şehre komşu illerdir. Van’da yapılan kazılar ile M.Ö 7000 yıllarına kadar uzanan bir tarihi olduğu görülmektedir. Van şehrinde görülen ilk medeniyetler Urartular ile başlamıştır.
Daha sonra bölge İranlı Medler, Ahamenişler, Büyük İskender, Ermeniler, Partlar, Romalılar, Sasaniler ve Rumların egemenliklerine geçmiştir. Bu kültürel ilin gelenekleri İran ve Osmanlı döneminden gelişmiştir.

Van’da görülmesi gereken yerler

Van farklı kültür ve geleneklerin harmanlandığı farklı ve tarihi bir şehirdir. Bu kültürel güzelliklerin oluşturduğu tarihi yerler görülmeye değer bir müze tarzındadır. Tarihi Akdamar adasında bulunan Akdamar kilisesi Anadolu topraklarında değil tüm dünyadaki ilk kilise olmaktadır. Hristiyan topluluğunun ibadetlerine başladığı yer olarak bilinmektedir. Van kalesi görülmeye değer bir yapıdadır. Büyük kayaların arasında yükselen bu kale sağlamlığı ile halen ayakta durmaktadır.
Bu tarihi şehrin bir diğer kalesi de Hoşap kalesidir.

Doğa ile tarihi yapıların iç içe olduğu bu güzel doğu Anadolu şehrinin en büyük özelliği ve dünyaca tanımasına sebep olan Van gölüdür. Bu göl içerisinde bulundurduğu minareller ile sodalı göl ismiyle anılmaktadır. Sadece bu gölde yetişen kefal balıklarının lezzeti tadılmaya değerdir. Gölün büyüklüğü sebebiyle bazı kesimler Van denizi olarak ta anmaktadır.

Van iline ulaşım için otobüs firmalarını tercih ederek yöre hakkında daha çok bilgi edinebilirler.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları