Uzunköprü

Uzunköprü Nerede?

Edirne’nin Ergene Nehri kıyısına kurulmuş olan ilçesi Uzunköprü,1444 yılında Osmanlılar tarafından kurulan, civar köylerden ve Malkara’dan insanların gelip yerleşmesiyle oluşmuş, eski çağlardan günümüze ulaşan bir ilçedir.

Tarihi ve kültürel açıdan zengin ve Osmanlı devletine başkentlik etmiş Edirne inin önemli ilçelerindendir.

Uzunköprü’de görülmesi gereken yerler

Osmanlı padişahı Sultan II. Murat tarafından 1444 yılında Ergene Şehri adı ile kurulan ve günümüze kadar tarihini ve kültür varlılığı sürdüren ilçede 174 adet yüksek kemer üzerine inşa edilmiş upuzun bir köprüsü bulunması sebebiyle günümüzde Uzunköprü adı ile anılmaktadır.

Tarihi eskilere dayanan ilçe adına birçok eserde bahsedilmiştir. Bunlardan yalnızca bir tanesi olan ve ilçe adına ilk yazılı metin olarak bilinen Sultan II. Murat’ın vakfiyesi yazılı metninde adından bahsedilmektedir. 1873 yılında demiryolu ulaşımının sağlandığı ilçede, adının o dönemlerde Cirs-i Ergene olarak binmesine karşın demiryolu istasyonunun başına Uzunköprü tabelası asılmış ve tren tarifelerinde Uzunköprü olarak adlandırılmıştır. Bu sebepten dolayı o dönemde yayınlanan Devlet Salnamesiyle Cirs-i Ergene adı bırakılmış ve resmi olarak Uzunköprü adını almıştır. Fakat 1920’li yıllarda Yunanlıların işgaline uğrayan ilçenin adı Makrifere olarak değişime uğramıştır.

İki yılı aşkın bu adla anılan ilçe, 1922’de işgalden kurtulmasıyla tekrar resmi adı olan Uzunköprü ismine kavuşmuş ve günümüze kadar bu isimle varlığını sürdürmeye devam etmiştir.

Uzunköprü’ye nasıl gidilir?

Yunanistan’a yalnızca 6 km olan Uzunköprü’ye karayolu, havayolu ve denizyolu ile ulaşım sağlanabilir. Türkiye’nin her yerinden gelişmiş tarihi ve farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış bu ilçeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz..

Uzunköprü’nün tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları