Uludağ

Uludağ Nerede?

Uludağ Bursa’da bulunmaktadır. Antik Çağ’da tarih kitaplarında ilk olarak ‘’Hep Parlayan’’ anlamına gelen ‘’Olympos’’ olarak geçmektedir. 3. Yüzyılda bu dağda keşişler birçok manastır inşa ettiler ve bu manastırların sayısı yıllar geçtikçe arttı.

Orhan Gazi Bursa’yı aldığında bu dağda manastırlarda yaşayan birçok keşiş yaşadıkları manastırları terk etmişlerdir. Daha sonra bu manastırlara Geyikli Baba, Doğlu Baba ve Abdal Murat gibi dervişlerin ismi verilmiştir. Türkler bu dağa daha sonra ‘’Keşiş Dağı’’ adını vermişler ve son olarak 1925 yılında ‘’Uludağ’’ ismini almıştır.

Uludağ’da görülmesi gereken yerler

Uludağ özellikle kış mevsimlerinde tercih edilen yerlerden biridir. Kışın kar kalınlığının çok olması ve uzun kayak pistine sahip olması yönüyle kayak severlerin ilgi odağı halindedir. Uludağ kayak merkezi merkeze 35 km uzaklıktadır.

Softaboğan Şelalesi: Doğal güzellikleri üzerinde bulunduran ve genellikle trekking yapmak isteyenlerin tercih yerleridir.

Sirk Gölleri: Yedi adet sirk gölü bulunmaktadır. Kara Göl, Kilimli Göl, Aynalı Göl, Buzlu Göl, Heybeli Göl, Kağuk Göl ve Çayır Dere sirk gölleri bulunmaktadır.

Kirazlıyayla: Buranın en önemli özelliği buradan kaynak suru çıkmaktadır. Bu su maden suyu olarak kullanılmaktadır. Kışın dağı daha yüksekten görmek isteyenler için telesijejle 2bin 232 metre rakımlı Kuşakkaya’ya çıkılmakta, daha çok trekking severlerin ilgi odağı olmaktadır.

Uludağ’a nasıl gidilir?

Uludağ’a karayolu ve teleferik ile gitmek mümkündür. İl dışından gelenler için İstanbul’da iki adet havaalanı bulunmaktadır. Uludağ Bursa merkeze 35 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Teleferik ile çıkmak istenildiği zaman Bursa teleferik semtinden 29 dakikada bir teleferik kalkmaktadır. Teleferik önce Kadıyayla’ya oradan da aktarma yapılıp Sarı Alana çıkılır. Oradan da yaklaşık 7 km mesafede bulunan Uludağ Oteller Bölgesi’ne dolmuşlar ile gidilmektedir.

Uludağ’ın tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları