Tunceli

Doğu Anadolu Bölgesinin yukarı Fırat bölümünde yer alan Tunceli, kuzeyde ve batıda Munzur Dağları ile Karasu Irmağı, doğuda Bingöl Dağları ve Peri Suyu, güneyde Keban Barajı ile çevrilidir.

Tunceli’de görülmesi gereken yerler

Tunceli’de gezilmesi ve görülmesi gereken yerleri şu şekilde sıralayabiliriz:Mengüçlüler zamanında inşa edilen Pertek Kalesi, Mazgirt ilçesindeki Malazgirt Kalesi, Dedebağ, Kaleköyü ve Sağman Kaleleridir. Tuncelide bulunan Yelmaniye Cami, Ulukale Cami, Baysungur Cami, Çelebi Ali Cami, Sağman Cami ,Hamidiye Medresesi Osmanlı dönemine, Eltihatun Cami ise Akkoyunlu dönemine ait görülmesi gereken eserlerdir.Çemişgezek ilçesindeki İn Mağaraları Urartu dönemine ait olup kaya mimarisi örneğini oluşturmaktadır. Tunceli topraklarının büyük kısmını oluşturan platolar yayla turizmine yönelik potansiyeli arttırmaktadır.Sarıtaş, Karagöl ve Alacık yaylaları; Ovacık ilçesindeki Koyungölü, Burnak, Eğripınar, Gözeler yaylaları öne çıkmaktadır. Tunceliye 8km uzaklıkta bulunan Munzur Vadisi Milli Parkı görülmesi gereken yerler arasındadır. Munzur, Pülümür ve Perisuları debi kalitesi ve akış hızı sayesinde rafting sporuna müsaittir.Tunceli’ye gidip Munzur Gözelerini görmeden, tarihi kaleleri ve camileri gezmeden, yöreye ait tulum peyniri ve balı almadan dönmeyin.

Tunceli’ye nasıl gidilir?

Tunceli’ye en yakın demiryolu ilin kuzey sınırından Erzincan topraklarından, güney sınırından ise Elazığ topraklarından geçer. Bu ilde havaalanı olmadığından Elazığ, Diyarbakır, Malatya illerine hava yoluyla ulaşıp ardından karayolu ile Tunceliye geçiş yapılır. Pertek- Elazığ, Çemişgezek-Elazığ arasında Keban Baraj gölü üzerinden feribot seferleri yapılmaktadır.İlin tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati Biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları