Trabzon

Karadeniz’in Paris’i Trabzon

Karadeniz’in en büyük ve en kalabalık şehirlerinden biridir Trabzon şehri. Tarihi doğası ve ekonomisi ile öne çıkan bu şehir Doğu Karadeniz de yer almaktadır. Doğusunda Rize Batısında Giresun güneyinde ise Gümüşhane ile komşuluk yapmaktadır. Kuzeyinde ise sonsuz Karadeniz uzanmaktadır.

Şehrin tarihi yapısı da oldukça geniş ve çok eskiye dayanmaktadır. Antik çağdan başlayarak günümüze kadar birçok kavim ve imparatorluklara ev sahipliği yapmış olan bu şehir tarihiyle iç içedir.
Zigana Dağları ile Karadeniz arasında bulunmakta olan dar sahil şeridinde bulunmaktadır. Şehir ılıman bir iklime sahip olup, ormanların geniş yer kaplaması nedeniyle de çok fazla yağış alır.

Dereleri, çağlayanları ve gölleri ile suyu bol şehirlerimizden biridir. Bu göllerin çoğunda Alabalık bulunur ve gözünüzün önünde yakalanıp pişirilir ve damak zevkinize sunulur. Karadeniz mutfağı da birçok değişik yemeğe ve lezzete ev sahipliği yapmaktadır.
Bunlardan başlıcaları mısır, hamsi ve karalahanadır. Karalahanayı her yemekte görmek mümkün olup herkesin bahçesinde mutlaka yetişir. Tatlı olarak ta kabak tatlısı ve sütlacıyla öne çıkar Trabzon.

Trabzon’da görülmesi gereken yerler

Roma Rum ve Osmanlı İmparatorluklarına ev sahipliği yapmış bu şehir birçok tarihi yapısıyla da turistlerin uğrak yeri haline gelmiştir. Bunların en önemlisi Sümela Manastırıdır. Kayalığın yamacına kurulmuş olan bu manastırın manzarası eşsizdir ve mutlaka gezilip görülmesi gerekmektedir.

Tarih kokan kiliseleri, camileri ile her yıl yerli yabancı birçok insanın uğrak yeri olmuş, ülke ekonomisine katkı sağlamıştır ve sağlamaya da devam etmektedir. Ayasofya müzesi, Vaselen Manastırı görülmesi gereken yerler arasındadır.
Birçok yaylası bulunan Trabzon şehrinde Uzun göl yaylası en başta gelmektedir. Yeşilin her tonu maviyle kucaklaşır ve bu manzara her şeyi unutturabilir. Doğal güzellikleri saymakla bitmez.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları