Tokat

Hititler ve Frig’lere yerleşim yeri olan Tokat, Antik Bizans döneminde Komano ismi ile anılmıştır. Kah-Cun, Dar’ün-Nusret, Somaru isimlerinden sonra Osmanlı idaresinde Tokat adını almıştır. Selçuklular zamanında dönemin 6. Büyük vilayeti olmuştur.

Karadeniz Bölgesinde yer alan Tokat ilinin topraklarının küçük bir bölümü de İç Anadolu Bölgesinde yer almaktadır. Kültür, sanat ve mimari anlamda çok büyük öneme sahiptir. Nüfusu 2013 yılında yapılan nüfus sayımında 184.345 olmuştur.

Tokat’ta görülmesi gereken yerler

Tokat Kalesi: Doğal kayalıklardan oluşan bu kalenin sadece iç bölümleri insanlar tarafından yapılmıştır. Bu doğa mucizesini ilk durak noktanız olacaktır.Zile Kalesi: Zile ovasında yer alan yapımında moloz ve kesme taş kullanılan kale günümüze kadar sağlamlığını korumuştur. Sezar’ın Zile Kalesi üzerinde veni vidi vici dediği rivayet edilmektedir.Kaz Gölü: Sazlıklarla kaplanmış kaz gölünde yapacağınız sandal gezisi boyunca birçok kuş türü size eşlik edecektir. Doğa ile baş başa güzel bir gezinti sizi bekliyor. Orman Bakanlığı tarafından Yaban Hayatı Koruma kapsamında koruma altına alınan yerlerden biridir.Ballıca Mağarası: Astım hastalarının akınına uğrayan ve çevre illerden sürekli ziyaretçisi olan bu mağarada sarkıt ve dikitlerden oluşan muhteşem bir görüntü sizleri bekliyor. Yukarıda sayılan yerlerin dışında bir ok kaplıca daha bulunmaktadır.

Tokat’a nasıl gidilir?

Hava alanı bulunan Tokat iline İstanbul Sabiha Gökçen Hava alanından uçuş vardır. Karayolu konusunda merkezi bir konumda olan ile ulaşmak çok kolaydır.İlin tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati Biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları