Şırnak

Şırnak, Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan bir şehirdir. Şırnak, tarihsel olarak çok eski bir geçmişe sahiptir. Şehrin geçmişi Kâtip Çelebi’nin 17. yüzyılda yazdığı ‘Seyahatname’ ve tarihi rivayetlere göre Nuh Tufanı öncesine dayanır.

Bu rivayetlere göre Cizre, tufandan sonra ikinci kez Nuh ve oğulları tarafından inşa edilirken Cizre’nin kızgın sıcağından korunmak için, yazlık ve yaylak olarak inşa edilmiştir. Şehr-i Nuh adıyla kurulmuş, önceleri Şerneh, daha sonraki yıllarda ise Kürdara Şırnak adını almıştır.

Şırnak’ta görülmesi gereken yerler

Tarihte birçok önemli devletin başkentini kendi topraklarında barındırmıştır. Ekonomisi madencilik, tarım ve ticarete dayalıdır. Kırsal kesimde başlıca gelir kaynağı hayvancılıktır. Yaylacılık metoduyla çok sayıda küçükbaş hayvan beslenir. Tereyağı, peynir, yün, kıl ve tiftik başlıca hayvani ürünleridir.Meryem Ana Kilisesi, Nuh Peygamber Camii, Mir Abdal Camii Memu Zin Türbesi, Cudi Dağı, Hısta Kaplıcası, Cizre Kalesi, Kırmızı Medrese, Yasef Köprüsü, Mehmet Ağa Kasrı, Faraş in yaylası, Dicle nehri, Saklan köprüsü, Şerif Camii, Abdaliye Medresesi, Seri Berzane Mevkii su sarnıcı, beyaz köprü, yeşiltepe höyüğü, mor şalito kilisesi, kavuncu hanı, nasfaran kaplıcası, geramon kilisesi, Şırnak’ta mutlaka gezilip görülmesi yerlerdendir.

Şırnak’a nasıl gidilir?

Mardin, Hakkâri ve Siirt’e karayolu ulaşımı vardır. Hava ulaşımında Mardin ve Van havalimanları kullanılmaktadır. İstanbul’dan Şırnak’a ortalama otobüsle seyahat süresi 24 saattir. Nusaybin’den başlayan tren yolu hattı da bulunur. Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı açılmıştır.İlin tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati Biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları