Siirt

Evliyalar Şehri Siirt

Siirt ili günümüz Türkiye’sinin Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yer alan güzel birilimizdir. Güneyde yer almasından dolayı iklim olarak Akdeniz iklimine yakındır. Bu sebepledir ki yazları susam, soya fasulyesi, fıstık, zeytin gibi ürünlerin yetiştiğini bile görebilmekteyiz.

Sinop’un ilçelerini sıralayacak olursak; Ayancık, Boyabat, Dikmen, Durağan, Erfelek, Gerze, Saraydüzü, Türkeli’dir.

Tarihçe

Siirt’te yapılan yüzey araştırmalarında Cilalı Taş, Bakır, Tunç ve Hellenistik, Roma, Bizans ve İslam dönemlerinden Yakın Çağ’a kadar giden dönemlere ait buluntuların meydana çıkarıldığı görülmüştür. Siirt, Cumhuriyet ilan edildikten sonra genişlemeye başladı. Beşiri ve Sason’un da eklenmesiyle bu genişlik daha da arttı

Siirt’te görülmesi gereken yerler

Öncelikle Siirt’te bulunan Hz. Veysel Karani türbesi çok önemlidir. Baykan ilçesine bağlı Ziyaret beldesinde yer alır.Daha sonra Aydınlar ilçesinde bulunan İbrahim Hakkı Hz. Türbesi inanç ve kültür turizmi açısından oldukça öneme sahiptirler.Sağlık açısından ise kaplıca turizmi de ilerleme göstermiştir. Billoris Kaplıcası ve Sağlarca Kaplıcası bu konuda önemli yerlerdir. Pek çok hastalıklara iyi gelindiği ortaya konulmuştur.Pervari’de bulunan Çemikari, Cema ve Herekol yaylaları ile Şirvan’da bulunan Baçova yaylası orada yaşayanlarca ilgi altındadır.Sürekli bol yağış alan yüksek platolar, zengin çayırlar da görsel güzellikler sunmaktadır. Jeolojik yapısı da kalkerlerden oluştuğu için pek çok mağara görmek de mümkündür. Suya karşı dirençsiz olan kalkerlerin erimesi sonucu mağaralar oluşmuştur. Bu mağaraların en tanınmışı ise Botan mağaralarıdır.

Siirt’e nasıl gidilir?

Normalde Siirt transit yol güzergahına biraz sapa kalmaktadır. Van, Bitlis, Diyarbakır, Şanlıurfa, Gaziantep, Adana ve Mersin transit yol ağına sapa kalmıştır. Kuzey tarafında Bitlis, güney tarafında ise Mardin vardır. Öncelikle karayoluyla her şekilde gidilebilmektedir. En yakın hava alanı ise Muş yaklaşık 175 km. Diyarbakır havaalanı ise yaklaşık 195 km’dir.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları