Sarımsaklı

Sarımsaklı Nerede?

Sarımsaklı, Balıkesir ilinin Ayvalık ilçesi sınırları içerisinde yer alan, upuzun plajı ve tertemiz denizi ile ün salmış tatil beldesidir. Adını beldede bulunan ev ve kiliselerin yapımında kullandıkları sarımtırak taşlardan almıştır. Sarımsaklı ve çevresinde yerleşim 15. Yüzyılda başlamıştır.

Zamanında Osmanlı’ya vergi vermekle mükellef olan Midilli Adası prensinin vergisini geciktirmesi sonucu dönemin padişahı Fatih Sultan Mehmet donanmasını Midilli Adası’na gönderir, Midilli kısa bir zaman sonra ele geçirilir. Fakat korsan saldırısından koruyabilmek için yeniçerileri Midilli Adası’na yerleştirir. Adadaki adalılar ve Yugoslavya’dan gelen Türkleri Sarımsaklı ve çevresine yerleştirmiştir.

Sarımsaklı’da görülmesi gereken yerler

İlklim olarak Akdeniz ikliminin yaşandığı Ayvalık Sarımsaklı da kışlar ılık ve yağmurlu, yazlar ise sıcak ve kurak geçer. Kavurucu yaz sıcaklarında akşamüzeri çıkan hafif esinti ve bazen de meltem serinletir Sarımsaklıyı. 10.000 civarındaki Ayvalık nüfusu yazları bunun hemen hemen 2 veya 3 katına çıkmaktadır.

Sarımsaklı, turizmin oldukça gelişmiş olduğu tarihi ve turistik bir bölgedir. Sarımsaklı genellikle plajları ve deniziyle ünlü bir tatil beldesidir. Tatil denince de akla deniz, kum ve güneş geldiği için sıklıkla tercih edilen tatil beldelerindendir. Çevre plajlarında barındırdığı 6 adet kamp ve 9 adet resmi işletmesiyle tatilin keyfini sürebilirsiniz.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından dünyanın en iyi kumuna sahip 22 plajıyla tatilcilerin uğrak noktası halindedir.

Sarımsaklı’ya nasıl gidilir?

Dünya’nın her yerinden ve Türkiye’den her yıl yerli ve yabancı birçok turisti ağırlamakta olan Sarımsaklı plajlarına ulaşmak çok kolaydır. İzmir gibi kozmopolit bir şehre yalnızca üç saat uzaklıktadır. Gerek karayolu gerekse havayolu ile ulaşılabilecek bir konuma sahiptir.

Sarımsaklı’nın tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları