Samsun

Samsun, Türkiye’nin Karadeniz Bölgesinde bulunan ve on altıncı büyük şehri olan bir sahil şehridir. Orta Karadeniz Bölgesinde yer alıp bölgenin en kalabalık şehridir. Kuzeyinde Karadeniz, doğusunda Ordu, batısında çorum ve Sinop, güneyinde ise Tokat ve Amasya illeri bulunur.

Sinop’un ilçelerini sıralayacak olursak; Ayancık, Boyabat, Dikmen, Durağan, Erfelek, Gerze, Saraydüzü, Türkeli’dir.

Tarihçe

Samsun’un doğal güzelliklerine geçmeden önce tarihi öneminden bahsetmek yerinde olacaktır. Buraya ilk yerleşim MÖ 6000 yılına kadar uzanmaktadır. Samsun’a yerleşen ilk topluluk MÖ 5000- 3500 yılları arasında buraya gelen Kaşkalar’dır. Şehir MÖ 1182 ile MÖ 546 yılları arası sürekli el değiştirmiş ve bu yıldan itibaren Pers İmparatorluğu hakimiyetine girmiştir.
Persler’den sonra bir süre Bizans egemenliğine girmiş ve Ceneviz kolonisi olmuştur. Daha sonraki dönemlerde Anadolu’nun Türkler tarafından fethedilmesinin ardından burada kurulan ilk beyliklerden olan Danişmentlilerin hakimiyetine girmiştir. Fatih Sultan Mehmet döneminde ise 1461 yılında artık tamamen bir Türk Devleti olmuştur.

Samsun şehrinin en büyük tarihi değeri ise Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919′ da buraya demir atarak milli mücadeleyi başlatmasıdır. Buradan başlamış olan mücadele bir destan gibi yazılarak günümüz Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri atılmıştır. Bu sebeple şehre Atatürk’ün şehri gibi isimler de takılmaktadır. Hatta her yıl Atatürk’ün Samsun’a çıkış yıl dönümü olan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanmaktadır.

Samsun’da görülmesi gereken yerler

Samsun şehri sanayi ve iş olanakları bakımından bölgenin en gelişmiş şehridir. Şehrin bir kaç plajı bulunmaktadır. Bunlar Mert, Fener, Bandırma, Atakum ve Atakent palajlarıdır. Bu sahillerde turistik faaliyetler gelişmiş bulunmaktadır. Sörf, jet ski, yelken gibi sporlar yapılmaktadır. Yamaç paraşütü ve at biniciliği de bir diğer spor faaliyetidir.
Ayrıca Gölalan Şelaleleri ve Asarağaç tepesi de son zamanlarda turizme açılmış bulunmaktadır.

Şehirde bir çok tarihi ve kültürel müze ve kalıtlar vardır. Atatürk’ün kaldığı Gazi Müzesi görülmeye değer bir nostaljik mekan. Ayrıca temsili Bandırma Vapuru içerisinde tarihin derinliklerine kadar gideceksiniz. Ayrıca yine sahil kenarında Amisos tepesi görülmeden Samsun’u terk etmemek gerekir.

Samsun’a nasıl gidilir?

Samsun’a ulaşım olanakları da gelişmiştir. Türkiye’ nin hemen her ilinden buraya ulaşım sağlanabilir.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları