Safranbolu

Safranbolu Nerede?

Karabük iline bağlı turistik bir ilçe olan Safranbolu, tarihi evleri ile ünlüdür. İsmini bölgede nadir yetişen safran bitkisinden almıştır.

Nüfusu 49.014. İlçede Zonguldak Karaelmas Üniversitesine bağlı 2 adet fakülte ve 1 adet yüksekokul bulunmaktadır.

Safranbolu’da görülmesi gereken yerler

Safranbolu Evleri: 1994 yılında UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası listesine alınmıştır. Beyaz renkli ola bu evler mimarisi ile de dikkat çekmektedir. Bu evlerin bir diğer özelliği de birbirlerinin önlerini kapatmamalarıdır.

Tokatlı Kanyon: Çok sayıda kanyona sahip olan Safranbolu ilçesinde en dikkat çeken Tokatlı Kanyon’dur. Girişi ücretli olan bu kanyonda yürüyüş ve çeşitli aktiviteler yapılmaktadır. Kanyonun Eski Çarşı yönünde bulunan kısmından giriş ücretsizdir. Yürüyüş, at binme esnasında size sincap, tavşan, kaz gibi hayvanlar eşlik edeceklerdir. İlçede çok sayıda kanyon bulunmaktadır.

Cinci Han ve Hamam: Osmanlı Sarayı’nın ünlü üfürükçülerinden Cinci Hoca diye anılan Karabaş zade Hüseyin Efendi 1645 yılında memleketi Safranbolu’ya Cinci Han’ı yaptırmıştır. Halen konaklama ve restaurant olarak kullanılan bu yerde hem tarihten ve mimariden izler bulacaksınız. İlçenin konaklama ihtiyacına büyük ölçüde cevap vermektedir. Rağbet gören bu hana rezervasyon yaptırmadan gitmeyin.

Kent Tarih Müzesi: Eski dönemlerde Hükümet Konağı olarak kullanılan Kent Tarih Müzesi de görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.

Yörük Köyü: Açıkhava müzesini andıran Yörük Köyü, Safranbolu evleri ile aynı mimariye sahip evlerden oluşmuştur. Göç gerçekleşmiş ve köy nerdeyse tamamen terk edilmiştir.İlçeyi dolaşırken yöreye ait ürünler, Safranbolu evlerinin maketleri gibi ürünleri çarşıda görebilirsiniz. Konaklama içinde apart otel daireler, pansiyonlar ve kiralık daireler bulabilirsiniz.

Safranbolu’ya nasıl gidilir?

Turistik bir yer olan Safranbolu’ya karayolu ile ulaşmak mümkün. Bulunduğu konum ve turistik bölge olması nedeniyle ulaşımda sıkıntı yaşanmamaktadır.

Safranbolu’nun tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları