Pamukkale

Pamukkale Nerede?

Pamukkale Denizli’nin kuzeyinde bulunmakta olup Hierapolis ile iç içe bulunmaktadır. Eski Antik Çağ yazılarında Hierapolis ‘’Holy City’’ kutsal kent olarak bilinmektedir. Merkeze 20 km uzaklıkta yer almaktadır. M.Ö. 197 yılında kurulmuştur.

Hz. İsa’nın havarilerinden olan St.Philip’in burada öldürülmesi sonucu onun adına burada anıt mezar dikilmiş ve birçok turistin ziyaretine açılmıştır. Bu şekilde inanç turizminin gelişmesini sağlamaktadır. Bergama Krallarından II. Evimenes tarafından M.Ö. II.yüzyıl başlarında kurulmuştur. 12. Yüzyıl sonlarına doğru Türklerin eline geçmiştir.

Pamukkale’de görülmesi gereken yerler

Pamukkale denilince akla gelen ilk yerlerden bir tanesi travertenlerdir. Travertenler UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer almaktadır. Beyaz pamuksu görüntüsü ile birçok yurtiçi ve yurtdışından insanların ilgi odağı olmuştur.

Hierapolis Antik Kenti: Bergama Krallığından günümüze kadar gelen önemli bir ören yeridir. Leodikya Antik Kenti; tarihte önemli ticaret merkezi olarak kullanılmıştır.

Yeşildere Şelalesi: 55 metre yüksekliğinde olup, bir doğa harikasıdır. Ayrıca burada yemek ihtiyaçlarını karşılamak amaçlı alabalık tesisleri bulunmaktadır.

Göller ve Mağaralar: Kaklık Mağarası ve Keloğlan Mağarası ayrıca Kartal Gölü ve Acıgöl bulunmaktadır.

Pamukkale’ye nasıl gidilir?

Pamukkale’ye karayolu ve tren ile güdülmektedir. Karayolu ile otobüs firmalarının hemen hepsinin Denizli’ye seferi bulunmaktadır. Buradan şehir içi dolmuşlarla Pamukkale’ye gidilebilmektedir. Her 15 dakikada bir sefer bulunmaktadır. Ayrıca havayolu ile gelenler için 219 km mesafede İzmir Adnan Menderes Havaalanı bulunmaktadır. Buradan transfer şirketlerin arabası ile ya da tren ile Pamukkale’ye gelinebilmektedir.

Pamukkale’nin tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları