Osmaniye

Osmaniye coğrafi olarak Akdeniz bölgesinde yer alıp 1933 yılına kadar bağımsız il olup bu tarihte Adana iline bağlanmıştır. Ancak 1996 tarihinde yapılan bir düzenleme ile tekrar Türkiye’nin 80’inci ili olmuştur. Böylelikle il plaka kodu 80’dir.

Bölgenin geçim kaynağı öncelikle tarım, hayvancılık, ticaret, dokumacılık ve diğer sanayi kollarıdır. Yer fıstığı üretiminde dünyaya açılmış olup, turp üretimi bakımından ülkemizin %75’ ine hâkimdir. Son yıllarda, kurulan organize sanayi bölgesi il ekonomisine büyük katkıda bulunmaktadır. Yassı mamul, çelik boru ve doğalgaz tesisat borusu alanında ülkenin tüm ihtiyacını karşılamaktadır. Ayrıca demir çelik fabrikası açılması ile bu ilimize yıllık bir milyar doları aşkın ihracat geliri sağlamaktadır.

Osmaniye’de görülmesi gereken yerler

Osmaniye’nin ekonomik ve genel durumunu bu kadar anlattıktan sonra kente gelmeyi düşünenler için gezilecek yerlerden de bahsedelim.Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi, Kent Müzesi, Sabun Çayı şelaleleri, Kastabala antik kenti, Kırmıtlı kuş cenneti, Toprakkale Kalesi, Karaçay şelalesi gezmeye değer mekânlarındandır.Ayrıca turizm konusunda da kendine yer edinecek değerleri de mevcuttur. Bunlar Hierapolis, Flavipolis, Hemite antik kentleridir. Bunun yanı sıra birçok yaylası bulunmaktadır.Akdeniz Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu bölgesinin kendine has tatlarıyla harmanlanmış lezzetlere sahip olan kentin en meşhurları: toğga çorbası, bayram kömbesi, tırşik, yüzük çorbası ve kebaplarıdır.

Osmaniye’ye nasıl gidilir?

İstanbul’dan Osmaniye’ye gitmek isterseniz, her ile seferi olan Metro ve ya Villa Turizm’i tercih edebilirsiniz.İlin tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati Biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları