Ordu

Bir başka güzel il “Ordu”

Türkiye’nin her şehri ayrı bir güzelliğe sahiptir. Ordu ili ise iller arasında bir başka güzeldir. Doğu Karadeniz’in giriş kapısı olarak bilinen Ordu; kuzeyinde Karadeniz, batısında Samsun, güneyinde Tokat ve Sivas illeri, doğusunda Giresun illeri ile hem konum olarak hem bölge olarak paha biçilmez özel bir yerde bulunmaktadır.

4 Nisan 1920 tarihinde Trabzon ilinden ayrılmış başlı başına bir il olarak hâkimiyetini almıştır. Ordu ili anlatmakla bitmez çünkü bitki örtüsü, doğal güzellikleri, yaylaları, kıyı şeridi, turistik mekânları ile herkesi büyülüyor ve turizme katkı sağlayan illerimiz arasında yer alıyor. Ordu ili Türkiye’nin en kalabalık şehirleri arasında 30.sırada yerini alıyor.

İstanbul’da görülmesi gereken yerler

Şehirde tipik Karadeniz iklimi görülmektedir. Ancak dağ yükseltilerinin azaldığı bölgelerde yağış miktarı daha azdır. Kış aylarında don olayı çok nadir görülür. Sene de birkaç gün ile sınırlıdır. Yükseltiler de ise yaklaşık olarak 6 ay boyunca kar yağışı görülmektedir. Turizm konusunda son zamanlarda oldukça fazla ilerleme kaydedilen il de görülmesi gereken turistlik yer sayısı ve mimarisi oldukça fazladır.

Yayla turizmin artması ile birlikte yayla turizm sahilleri dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır. Müzik kültürü olarak genelde horon tercih edilmektedir. Şehrin tarihçesi M.Ö 2000 li senelere kadar dayanmaktadır. Buraya gelen kavim dağlara yerleşmiştir. Halipler denilen bu kavim madencilik alanında oldukça büyük gelişmelere ev sahipliği yapmıştır.

Tunçtan yapılan silahları ile maden alanında ilk ilerlemelerini kaydetmişlerdir. Şehrin fındık üretiminde oldukça büyük bir yere sahip olması ile birlikte fındık geçim kaynakları arasında önemli bir yere sahiptir. Bitki örtüsü ve denize kenarı bir şehir olması nedeni ile turizme oldukça uygundur.

Yeşil ile mavinin bir arada bulunduğu bu eşsiz güzellik son zamanlarda turistlerin de ilgisini çekmeyi başarmıştır. Yayla turizmi yanı sıra kıyı turizminde de oldukça iyi bir konuma sahiptir. Kovan arıları konusunda ülkede en üst sırada olması nedeni ile geçim kaynaklarından bir tanesi de baldır.
Arazinin engebeli olması nedeni ile meyve ve sebze üretimleri zorlu olacağı için geçim kaynağı olarak ikinci planda yer almaktadırlar.

 

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları