Muş

Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Murat Van Bölümü’nde yer alır Muş ilimiz. 1929 yılında Bitlis ilinden ayrılarak tek başına il olma özelliğini göstermiştir.

Bu ilimiz aynı zamanda Fırat Havzası içinde yer alır ve sert karasal iklim özelliklerini gösterir. Ayrıca üzümü ve lalesi ile de ünlüdür.

Tarihçe

Bu yöre M.Ö. 13.yy.da Urartulara bağlı olduğu bilinip daha öncesi hakkında bilgi yoktur. Aynı zamanda Pers kültürünün etkisi de görülmektedir. Bununla birlikte birçok yönetimin de etkisi altında kalmıştır. En son olarakta Malazgirt Savaşı’ndan sonra da Selçuklu toprağına ait olmuştur. Daha sonrasında Şeyh Said Ayaklanması’nın yaşanmasıyla bu il Bitlis’e bağlanıp sonra yine Bitlis’ten ayrılmıştır. 1955 yılında demiryolu bağlantısı yapılmıştır. Böylece Muş ili gelişmeye başlamıştır.

Muş’ta görülmesi gereken yerler

Kayalıdere Antik Kenti: merkeze yakın Varto ilçesine 20km. uzaklıktadır. Diğer bir ismi ile Kale Şehri de denir. Burada yapılan kazılarda birçok antik eşyalar ortaya çıkmıştırMercimekkale Höyüğü: Varto karayolu üzerindedir.Bizans döneminde haberleşme amacı ile kullanılmıştır.Muş Kalesi: Bu kale şehrin merkezindedir. En eski yerleşim yerlerindendir ve kimler tarafından yapıldığı belli değildir.Muşet Kalesi: İlin güneyinde Kızıl Ziyaret Tepesi’nde bulunur.Askeri amaçlı yapıldığı tahmin edilir.Alaaddin Bey Camii: şehrin önemli camilerinden biridir.18.yy başlarında yapılmıştır.Hacı Şeref Camii: Arslanlı Hanın içinde bulunur. 17.yy’da yapılmıştır.

Muş’a nasıl gidilir?

Muş iline gidebilmek için tren,o tobüs ve uçak ile yolculuk yapmak mümkündür. www.biletsec.com sitesinde uçak ve otobüs biletlerine rahatlıkla ulaşabilirsinizİlin tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati Biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları