Muğla

Mavi ile Yeşilin Buluşması

Muğla Türkiye’nin hızlı gelişmekte olan illerinden bir tanesidir. Ege bölgesinin bir ili olan Muğla doğa güzellikleri ve tatil yerlerinin çokluğu ile bir turizm şehridir.

Tarihsel olarak birçok kültüre ev sahipliği yapan il uzun yıllar Karya ismiyle anılmaktaydı. Bölgede hüküm sürmüş imparatorluklar ve kavimler şöyledir; Helenistik, Medler, Persler, Lidyalılar, Likyalılar ve Frigyalılar dönemsel olarak Karya bölgelerinde hüküm sürmüş tarihi kavimlerdir. Roma imparatorluğu şehre şimdiki dokusunu ve tarihi havasını katmakta etkisi görülmektedir.

Muğla’da görülmesi gereken yerler

Muğla şehri Ege bölgesi ve Türkiye’nin tarihi bir turizm şehridir. Fethiye ilçesi tam anlamıyla doğa sporlarının buluştuğu tek adres denilebilir. Babadağ’ından ölüdenize doğru yapılan yamaç paraşütü, Dalaman çayında rafting ve tüm su sporları çeşitleri ile doğa ve doğa sporu tutkunlarının tek adresidir. Bu bölgeyi yurtdışından gelip yerleşen İngilizleri sayısı bir hayli fazladır.

Turist cenneti ve gece hayatıyla meşhur Bodrum ilçesi tatilcilerin uğrak mekânı olmaktadır.Marmaris ilçesi körfezinin yapısı sayesinde doğal bir liman şehridir. Yat ile gezinti yapanların uğrak mekânı olmaktadır.

Göcek sadece yatlara özel koyları ile adından söz ettirmektedir.
Datça, Köyceğiz, Kavaklıdere, Dalaman, Milas, Ula görülmesi gereken tatil cennetleridir. Ula ilçesine bağlı Akyaka köyünü kesinlikle görülmesi gereken yerlerdendir.
Fethiye’deki saklı vadi yerli ve yabancı turistlerin ilgisini oldukça çekmektedir.

Muğla’ya nasıl gidilir?

Mavi ile yeşilin birleştiği ender noktalardan biri olan Muğla turizm de Türkiye’nin lokomotif illerinden biridir. Kıyılarının girintili çıkıntılı olmasıyla en uzun denize kıyısı olan ilimizdir. Doğa ile iç içe bir tatil geçirmek istiyorsanız aradığınız adres burasıdır diyebiliriz.

Bu ile ulaşım karayolunu tercih edenler için Kuzey batıdan gelmek isteyenler İzmir üzeri, Doğudan gelmek isteyenler Konya ve Afyon üzeri ulaşabilirler.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları