Mardin

Güneydoğu’nun İncisi

Mardin, Türkiye’nin en kalabalık yirmi altıncı şehridir. Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin Dicle bölümünde yer alır. Suriye ile sınır komşusudur. Güneyinde Suriye, batısında Şanlıurfa, kuzeyinde Diyarbakır ve Batman, kuzeydoğusunda Siirt ve doğusunda Şırnak ili bulunmaktadır.

Mimari, etnografik, arkeolojik, tarihi ve görsel değerleri ile oldukça zengin bir ildir. İpek yolu güzergâhında olup, ilde beş han ve bir adet kervansaray mevcuttur. Şehrin isminin Farsça, Yunanca, Arapça ve Süryanice olduğu söylenmektedir.
İl genelinde karasal iklim görülmektedir. Türkiyede ki en farklılaşmış nüfusa sahip illerinden biridir. İlde Kürtler, hristiyan Süryaniler, Sünni Araplar, Türkler ve Ermeniler yaşamaktadır.

Mardin’de görülmesi gereken yerler

Mardin’de özellikle kiliseler oldukça fazladır. Mor Yusuf kilisesi, meryemana kilisesi, mor behnam kilisesi, mor petrus- mor paulus kilisesi, mor efrem manastırı, mort şmuni kilisesi, surp kevork kilisesi görülecek önemli kiliselerdendir.

Ayrıca Mardin kalesi, kız kalesi, dara kalesi, erdemeşt kalesi, rabbat kalesi, zarzavan kalesi, savur kalesi, aznavur kalesi, merdis kalesi, el nıhman kalesi gezilecek önemli kaleler ve tarihi yerlerdendir.

Camileri de oldukça fazladır. Melik Mahmut camii, latifiye camii, harzem medresesi, hatuniye medresesi, şehidiye medresesi, zairi camii, ulu camii, Zeynel Abidin camii, Koçhisar camii. Hem kilise, hem de camileri ile farklı dinleri barındırmaktadır.

Mardin’e nasıl gidilir?

Mardin’e ülkemizin her noktasından ulaşım kolayca sağlanabilmektedir. isterseniz karayolu ile, isterseniz havayolu ile rahatça gidebileceğiniz bir yerdir. Mutlaka gidilip gezilmeli ve tarihi zenginlikleri görülmelidir.

Otobüs firmaları sayesinde ulaşım oldukça rahat bir şekilde sağlanabilmektedir. Bu yüzden gitmeniz gereken önemli illerden biridir. Özellikle otobüs ile gitmek çok uzun sürecek diyorsanız, havayolu ile ulaşım tam size göre olmalı. Böylelikle kısa sürede kendinizi bu ilde bulabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları