Manisa

Tarihe Damga Vurmuş Şehir “Manisa”

“Şehzadeler Şehri” olarak bilinen Manisa ilimiz, günümüzde Türkiye’ nin en kalabalık 14. şehridir. İzmir’ e 45 dakika mesafede yer alması sebebiyle ulaşım her yoldan çok kolay olmuş, yıllarca Ege Bölgesi’nde sanayinin de merkezi haline gelmiştir.

Bölge tarihte Hititler, Frigler, Yunanlılar, Lidyallılar, İranlılar, Romalılar, Bizanslılar, Saruhanoğulları ve Osmanlılar tarafından yönetilmiştir. Bu sebeple çok zengin tarihi kalıntılara ve kültüre sahip bir şehrimizdir. Yıllar içerisinde başkent görevi de yapmış olan Manisa, yıllar boyu verimli topraklara sahip olmuştur.

Osmanlı’ da yetiştirilmek üzere şehzadelerin eğitim için gönderildiği yer olan şehrin geçmişi, kalıntılara bakıldığında Yontma Taş Devri’ ne 25 bin yıl öncesine kadar dayanır. Etrafı dağlarla çevrili olan bölgede, Kula eski bir yanardağdır. Nehirleri ve gölleri ile bölgenin en önemli barajı olan Demizköprü Barajı’ na sahiptir. 1 milyon 3 yüz bin nüfusa sahip bu kalabalık şehir, Gediz Ovası’ nın bereketli toprakları ve dokumacılık, dericilik ile beslenir.

Manisa’da görülmesi gereken yerler

Bu bölgeye yolunuz düştüğünde Spil Dağı milli parkını gezip, trekking, dağcılık ve yamaç paraşütü ile aksiyon yaşayabilirsiniz.

Yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çeken şifalı sularına, Salihli’ deki kaplıcalarda girmelisiniz.

Görülmeye değer bir özelliği de şehrin her yerinde yer alan tarzan heykelleridir. En önemli sembolü olan “Manisa Tarzanı” hayatını ili ağaçlandırmaya adamış ve ilin ününe ün katmıştır. Spil Dağı’ nda yaşayan “tarzan”, şortuyla gezip, çiçekleri, ağaçları sulayan, hayvanlarla uyuyan bir kahramandır.

Bölgenin en lezzetli üzümü, zeytinleri, tütünü ve kirazı üretim çeşitliliği sağlamaktadır.
Financial Times tarafından yatırım yapmak için en uygun bölge seçilen Manisa, Türk yatırımcılardan Bosch, Vestel, ECA, Ülker, Eczacıbaşı gibi büyük şirketlerin de dikkatini çekmiştir.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları