Malatya

Malatya 726. 583 nüfusa sahip Türkiye’nin en kalabalık yirmi sekizinci şehridir. Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat Bölümü’nde bulunmasına rağmen çoğu zaman Güney Doğu Anadolu Bölgesi’nde sanılır. Fakat Doğu Anadolu’nun en batısında yer alan, yer şekilleri engebeli ve yüksek bir şehirdir. Malatya’nın en önemli tarım ürünü kayısı olduğundan kayısı diyarı olarak bilinir. Malatya Ovası’nın % 80’nini kayısı bahçeleri oluşturur.

Malatya’nın tarihi MÖ 6000’lere kadar dayanmaktadır. Bölgeden önemli ticaret yolları geçmesi sebebiyle sürekli bir savaş alanı olmuştur. Burada MÖ 2000 yılların başından itibaren Hititler hüküm sürmeye başlamıştır. Asur Kralı Sanherip ( MÖ 705- MÖ 681 ) zamanında Asur egemenliğine giren Malatya bir süre de Med ve Pers egemenliğinde kalmıştır.

MÖ 4. yüzyılda Makedonya Karalı İskender’in Anadolu’yu ele geçirmesinin ardından şehir Helenistik kültürün etkisine girmiştir. Bu dönemden sonra sırasıyla Med, Pers, Roma, Bizans ve Selçukluların eline geçmiştir. Osmanlı Padişahı Yavuz Sultan Selim’in 1515 yılında doğu seferine çıkması ile şehir Dulkadiroğluları’ ndan alınıp Osmanlı egemenliğine geçmiştir.

Malatya’da görülmesi gereken yerler

Malatya’nın ilçelerinden biri olan Battalgazi’de Selçuklu ve Osmanlı döneminden kalma eserler vardır. Özellikle devlet tiyatroları Malatya şubesinin açılmasıyla Malatya bölgede kültür alanında önemli bir aşamaya geçmiş ve çevre illerden gelen sanatçı ve sanatseverler sayesinde kültür turizmi önemli bir ivme kazanmıştır.

Gürpınar Şelalesi şehrin en güzel doğal turistik mekanları arasındadır.
Malatya merkezde tarihi 500 yıl öncelere dayanan Yeni Cami ve Ulu Cami gibi ibadethaneler bulunmaktadır.

Şehir bir de Arkeoloji Müzesine sahiptir. Bu güzel ilimiz tarımsal ve sanayi bazlık ekonomik faaliyetler gelişmiştir. İş imkanları bölgesinde diğer şehirlere göre fazladır. Şehir merkezi çiçeklerle donatılmış modern bir kent hüviyetindedir.

Malatya, mutlaka gidip görülmesi gereken Türkiye’nin en güzel şehirlerinden biridir.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları