Kuşadası

Kuşadası Nerede?

Kuşadası’nın ne zaman ve kimler tarafından kurulduğu kesin olarak bilinmemektedir. Fakat antik çağlarda Efes’e bağlı olarak “Neopolis” ismi olarak İyonlar tarafından kurulduğuna dair bilgiler kesin olmamakla birlikte bilinmektedir. Geçmişte birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Kuşadası antik çağ dönemlerinde önemli liman ticareti olan yerlerden birisi olmuştur.

Kuşadası, 1413 yılında 1. Mehmet tarafından Osmanlı İmparatorluğu tarafından ele geçirilmiş ve bundan sonra da hep Türklerin egemenliği altında kalmaya devam etmiştir. 1919- 1921 Kurtuluş Savaşı yılları arasında ilk önce İtalya’nın daha sonra Yunanistan’ın işgaline girmiş ve son olarak 7 Eylül 1922 yılında düşman işgalinden kurtularak topraklarımıza katılmıştır. Nüfusun çoğunluğunu Türkler oluşturmakla beraber birçok Rum da ikamet etmektedir.

Kuşadası’nda görülmesi gereken yerler

Kuşadası Aydın’ın turistik ilçelerinden bir tanesidir. Özellikle yaz aylarında birçok turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Kuşadası Milli Parkı: Merkeze 28 km uzaklıkta bulunan doğal yaşam alanıdır.

Güvercinada Kalesi: geçmiş zamanda şehrin savunulması için kullanışmış tarihi bir kaledir. Kuşadası limanının yanında bulunmaktadır.

Zeus Mağarası: berrak ve suyunun soğukluğu ile bilinen, yaz aylarında serinlemek için tercih edilmektedir.

Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı: günümüzde turistik tesis olarak insanlara hizmet vermektedir.

Kurşunlu Manastırı: Dilek Yarımadası’nın içerisinde bulunmaktadır. Tarihi yerleri ve özellikle yaz aylarında plajları görülecek yerler arasında yer almaktadır.

Kuşadası’na nasıl gidilir?

Kuşadası’na ulaşım konusunda havayolunu, karayolunu ve denizyolunu kullanabilirsiniz. Merkeze 83 km uzaklıkta İzmir Adnan Menderes Havaalanı bulunmakta olup bir saatte transfer şirketlerinin araçları ile ulaşım sağlanır.

Karayolu ile birçok ilden rahatlıkla otobüs firmalarıyla ulaşım sağlanabilirken, denizyolu ile de birçok terden ulaşım sağlanmakta olup ayrıca Kuşadası Limanı birçok yat ve gemiye ev sahipliği yapmaktadır.

Kuşadası’nın tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları