Kumbağ

Kumbağ Nerede?

Kumbağ Tekirdağ Merkeze bağlı olan Marmara Bölgesinin en iyi tatil beldelerinden biri olup son yıllarda oldukça gözde mekanlarından bitanesinidir. Yaz aylarında İstanbul ve diğer çevre illerden gelen turistlerle ev sahipliği yapmaktadır. Kumbağ sahili genellikle çok temizdir.Bu temziliğinden dolayı Mavi Bayrak ödülü almıştır.Kumbağ adeta Marmara’nın parlayan bir incisidir.

Kumbağ Ganos dağlarının Marmara kıyılarında kurulmuş küçük bir köydür. Kumbağ Beldesi, Balkan Savaşı 1913 öncesinde 600 haneli kumbos isimli bir Rum Balıkçı köyü iken 1923 yılına kadar devam eden sürede Yunanistan, Bulgaristan 1935 yılındada Romanya’dan gelen göçmenlere ev sahilpliği yapmış, 1993 yılında ise belediye olmuştur.

Kumbağ’da görülmesi gereken yerler

Sahil şeridinde bulunan balık restaurantlarında lezzetli ve kendine özgü yemekler yiyebilir daha sonra Kumbağ Çamlık Tesisleri’ne çıkarak eşsiz deniz manzarası eşliğinde tüm güzellikleri ayağınızın altında bulabilirsiniz. Ayrıca bulunan treking alanlarından faydalanarak hem doğa ile iç içe olup hemde sağlıklı bir yaşam sürdürebilirsiniz.

Yörede avlanan balıklar arasında; istavrit, menekşe, barbunya, tekir, karagöz, mırmır, gün balığı, gelincik, ispari, levrek, kefal, kılıç, palamut, torika, kofana, uskumru, kolyoz, karides ve ıstakoz yer almaktadır. Ayrıca ülkemizin önemli ihraç ürünlerinden olan beyaz kum midyesi de yörede bol miktarda bulunmaktadır.

Öte yandan Tekirdağ Köftesi, yörenin meşhur peynir helvası, Şarköy’ün meşhur Veis Dondurmaları gibi yöreyle özdeşleşmiş lezzetleri arasında yer almaktadır.

Kumbağ’ya nasıl gidilir?

İstanbul’dan kolay ulaşımın yolu E6 otobanıdır. Mahmutbey 72 km’lik otoban kınalı gişelerine kadar iyi bir yolculuk yapmanızı sağlar. Kınalıdan itibaren 61 km sahil yolunda Marmara Ereğlisinden geçerek Tekirdağ’a ulaşırsınız. Tekirdağ çıkışında bulunan kavşaktan Kumbağ yönüne saptıktan sonra 16 km sonra KUMBAĞ’a olmuş olursunuz.

Kumbağ’nın tüm uçak ve otobüs seferlerine günün her saati biletsec.com sitemizden ulaşarak, biletinizi satın alabilirsiniz.

Şehirler ve Otobüs Firmaları

Tüm şehir ve otobüs firmalarına ait bilgilere aşağıdaki bölümden seçim yaparak kolaylıkla ulaşabilirsiniz.
  • Büyük Şehirler
  • Diğer Şehirler
  • Otobüs Firmaları